40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków - wynika z opublikowanego raportu. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne - dodano.
W opracowaniu wyliczono, że wielkość generowanej przez ludzi emisji gazów cieplarnianych można zredukować o ponad 210 mln ton dwutlenku węgla rocznie - tylko poprzez ograniczenie emisyjności istniejących budynków komercyjnych w Europie, USA, Chinach i Indiach.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna oszacowała, że eksploatacja budynków odpowiada za 30 proc. zużycia energii i 26 proc. emisji związanych z energią. Dlatego sektor nieruchomości - w szczególności nieruchomości komercyjnych - potrzebuje jak najszybszych zmian. Zmian, które pozwolą zmniejszyć ślad węglowy budynków, a niekiedy doprowadzić do ich neutralności klimatycznej - powiedział cytowany w komentarzu do raportu zarządzający działem efektywności energetycznej w Siemens Polska Dariusz Sokulski.
Poprawa efektywności energetycznej w budynkach wymaga ścisłych regulacji prawnych - wynika z opracowania Siemens Financial Services.
Wiele krajów Europy zdecydowało się już wprowadzić obowiązkowe standardy efektywności energetycznej dla budynków. W Wielkiej Brytanii wynajmowanie lub dzierżawa nieruchomości, które nie spełniają określonej efektywności energetycznej, jest niezgodne z prawem. Podobnie w Holandii - rozporządzenie budowlane wymaga, aby budynki biurowe posiadały minimalny wskaźnik efektywności, a budynki niespełniające tych wymagań nie mogą już służyć jako biura. Zaostrzenie regulacji obserwujemy też w Stanach Zjednoczonych i w Indiach, którym zależy na tym, aby szybko sprostać wyznaczonym celom klimatycznym - wskazano.
Jak podano, globalne inwestycje sektora budowlanego w efektywność energetyczną wzrosły o ok. 16 proc. od 2020 r. do blisko 237 mld dol. Dodano, że za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim kraje europejskie, gdzie istniejące programy publiczne napędzają inwestycje.
Z raportu wynika, że istotnym czynnikiem jest kwestia dostępności funduszy. Elastyczne finansowanie sektora prywatnego może zadziałać jak dźwignia przyspieszająca pozytywną transformację i odegrać kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków - wskazali autorzy opracowania.
Elastyczne warunki finansowania zapewniają niższe koszty operacyjne i niwelują ryzyko związane z inwestowaniem kapitału. Finansowanie +inteligentnych+ budynków przybiera różne formy, w zależności od procesów biznesowych, które należy włączyć. Niekiedy mogą one być nawet neutralne budżetowo dla właściciela budynku, nie powodując konieczności ponoszenia wysokich wydatków kapitałowych - powiedział cytowany w komunikacie Koordynator ds. Finansowania Branży Przemysłowej i Energetycznej w Siemens Financial Services w Polsce Marek Trejda.
Dostępność rozwiązań finansowych pomoże zrealizować także mniejsze projekty dotyczące wydajności energetycznej, często bez potrzeby angażowania kapitału czy ponoszenia nakładów inwestycyjnych - dodał.
W raporcie przeanalizowano możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tylko poprzez wprowadzanie usprawnień w budownictwie komercyjnym - np. odpowiednie systemy izolacji i sterowania drzwiami, inteligentne oświetlenie LED czy systemy wentylacji i ogrzewania sterowane czujnikami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.