Trwa rekrutacja na Uniwersytet Śląski. Największa uczelnia humanistyczna w woj. śląskim przygotowała nowe kierunki i specjalności. Część zajęć jest prowadzona tu w języku angielskim. Uniwersytet zachęca do studiowania i chwali się znanymi absolwentami. „Co łączy Darię ze Śląska, Szczepana Twardocha i Tomasza Rożka? To proste – Uniwersytet Śląski!” - czytamy w uczelnianym komunikacie.
Już ruszyła Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK) na studia w nowym roku akademickim 2024/2025, na wszystkie rodzaje studiów: I i II stopnia, jednolite magisterskie, odbywane w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Uniwersytet Śląski oferuje 89 kierunków studiów, w tym 6 w języku angielskim, prowadzonych na 8 wydziałach, zlokalizowanych w 4 miastach akademickich: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu. Na najbliższy rok akademicki Uniwersytet Śląski ma dla przyszłych studentek i studentów 9572 miejsca na studiach. W tym roku Uniwersytet Śląski przygotował nowy interdyscyplinarny sposób kształcenia na większości oferowanych studiów oraz aż 5 nowych kierunków: komunikację międzykulturową, prawo w biznesie, interdyscyplinarne studia humanistyczne nad środowiskiem, zarządzanie w kulturze i przemysłach kreatywnych oraz studia czeskie w biznesie i kulturze.
– Walorem studiowania jest wykorzystanie unikalnego środowiska wiedzy, jakim jest uniwersytet. Ze wszystkich uczelni ten typ szkoły wyższej jest najbardziej bogaty w ofertę badań, a tym samym w ofertę kształcenia – zwraca uwagę prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Eksperymentujemy z hybrydowym podejściem do studiowania: czyli z jednej strony student i studentka ma swoje określone obowiązki, zdefiniowane w programie studiów, a z drugiej tak staramy się ten program ułożyć, aby w trakcie studiów możliwie dużo skorzystać ze wszystkiego, co jest poza kierunkiem. Ponad 20 lat prowadzenia studiów w tej formule dało nam widomy dowód, że to jest atrakcyjne, że absolwenci tej indywidualnej formy studiowania nie mają żadnego problemu ze znajdowaniem pracy. A przede wszystkim mają coś, co nie jest aż tak częste u studentek i studentów: radość ze studiowania – przyznaje prof. R. Koziołek.
W najnowszym raporcie światowego rankingu szkół wyższych UniRank 2024 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 11. miejsce na 129 ocenianych instytucji. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich śląskich szkół wyższych.
W UŚ kształciło się wiele znanych obecnie absolwentek i absolwentów. Jednym z nich jest reżyser Jan P. Matuszyński, który ukończył reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Szczepan Twardoch, prozaik i publicysta, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, Renata Przemyk, wokalistka, absolwentka slawistyki UŚ, dr Tomasz Rożek, dziennikarz, popularyzator nauki, absolwentów dwóch kierunków: dziennikarstwa i fizyki, śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka i polityczka, absolwentka studiów na Wydziale Filologii Polskiej, wicemarszałkini Senatu RP VII kadencji, Daria ze Śląska, wokalistka, autorka tekstów, która ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim.
Uniwersytet Śląski daje studentkom i studentom możliwość współtworzenia planu studiów, dostosowując go do swoich potrzeb. – Sam decydujesz, jakie zajęcia przydadzą ci się do kształtowania ścieżki kariery. Niezależnie od kierunku kształcenia, możesz wybrać zajęcia dotyczące cyfrowego świata, ekspresji twórczej i myślenia krytycznego, społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorczości, największych wyzwań współczesnej nauki, środowiska naturalnego i technologii, zdrowia i rozwoju osobistego – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.
Ostatni dzień rejestracji na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie to 10 lipca 2024 r. Rekrutacja na studia II stopnia zakończy się natomiast 21 lipca 2024 r. Kandydaci rekrutujący się na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie poznają wyniki rekrutacji 17 lipca 2024 r., natomiast kandydaci na studia II stopnia 26 lipca 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.