Skuteczniejsze wykrywanie i stawianie przed wymiarem sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych to część postulatów Konwentu Marszałków Województw RP. Stanowisko w tej sprawie przyjęto w środę na posiedzeniu w Podzamczu (gm. Ogrodzieniec).
Stanowisko konwentu dotyczy przeciwdziałania powstawaniu nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska, a także usprawnienia procedur związanych z usuwaniem odpadów niebezpiecznych. Skierowano je do kierownictwa resortów klimatu i środowiska, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości.
- Temat nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych pozostaje w Polsce nierozwiązany. Jako marszałkowie województw mierzymy się z tym problemem (). Natomiast brakuje nam przede wszystkim kompetencji ustawowych (), a na koniec także pieniędzy - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Marszałkowie w stanowisku napisali, że warto rozważyć powołanie specjalnych grup śledczych i operacyjnych, które powinny być wyposażone w nowoczesne narzędzia i technologie, aby zwiększyć skuteczność wykrywania i stawiania przed wymiarem sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Zaproponowali także powołanie wyspecjalizowanej w tym instytucji centralnej i jej jednostek terenowych.
Apelujemy o analizę obecnie obowiązujących przepisów, również karnych, pod kątem ich efektywności w zakresie wykrywania i eliminacji przestępstw popełnianych przeciw środowisku. W istocie przestępstwa środowiskowe są przestępstwami nastającymi na zdrowie i życie ludzi. Generują także olbrzymie koszty społeczne i gospodarcze - podkreślili marszałkowie w stanowisku.
Konwent pozytywnie ocenił zapowiadane przez szefową Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę powołanie zespołów międzyresortowych i wojewódzkich w celu wypracowania sposobów na rozwiązanie problemu odpadowego. Wskazał jednak, że konieczne jest włączenie w prace przedstawicieli samorządów.
Kolejne z postulatów marszałków to budowa instalacji do termicznego przetwarzania odpadów niebezpiecznych, a także zapewnienie stabilnego finansowania ich utylizacji. W stanowisku przekazali, że bez tego samorządy nie będą w stanie sprostać temu zadaniu.
W przypadkach, kiedy nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych przybierają rozmiar sytuacji kryzysowych, w opinii konwentu zadania związane z ich usunięciem powinien przejąć wojewoda, który odpowiada za zarządzanie kryzysowe w regionie, a jako organ administracji rządowej może skuteczniej zabiegać o pozyskanie finansowania.
Konwent w swoim stanowisku dostrzegł konieczność zmiany mechanizmu zabezpieczania roszczeń związanych z usuwaniem odpadów niebezpiecznych. Zaproponował m.in. powołanie funduszu gwarancyjnego, a także waloryzację i powiązanie wysokości zabezpieczeń finansowych z poziomem ryzyka wynikającym ze składowania określonych rodzajów odpadów.
Jako jeden z czynników sprzyjających powstawaniu nielegalnych składowisk opadów niebezpiecznych marszałkowie wskazali niedoskonałość systemu nadzorczego. Zgodnie z przepisami wytwórca odpadów traci odpowiedzialność za nie w momencie przekazania do procesu ostatecznego odzysku lub unieszkodliwienia. To powoduje, że powstają całe łańcuchy pośredników, którzy nie posiadają zdolności do utylizacji lub unieszkodliwienia odpadów, a te ostatecznie trafiają na nielegalne składowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.