Ministerstwo Przemysłu uważa, że przepisy projektowanego rozporządzenia o wymaganiach jakościowych paliw stałych wyprą krajowy węgiel – podała agencja PAP Biznes w informacji z 11 czerwca.
Przypomnijmy. W kwietniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
"Jednocześnie z uwagi na istotny wpływ projektowanego rozporządzenia na bezpieczeństwo energetyczne, w tym potrzebę zapewnienia odpowiedniej podaży węgla dla gospodarstw domowych na najbliższy sezon grzewczy, jak i na branżę górniczą i jej funkcjonowanie w wieloletnim horyzoncie czasowym oraz ciągle trwające analizy skutków proponowanych rozwiązań, zastrzegam możliwość zgłoszenia dalszych uwag do przedłożonego projektu, w tym do uzasadnienia i oceny skutków regulacji" - cytuje resort przemysłu agencja PAP Biznes.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka dodała: „Biorąc pod uwagę bliskie terminy wejścia w życia projektowanych przepisów, których skutkiem będzie nagłe wyparcie z rynku węgla od polskich producentów - gwarantujących stabilność ceny - zachodzi również uzasadniona obawa wzmożonego importu węgla do Polski w najbliższym czasie".
Minister przemysłu zaproponowała spotkanie w sprawie przepisów, w tym także ze spółkami górniczymi.
W sprawie projektu swoje stanowisko przedstawili także przedstawiciele związków zawodowych.
„Projekt Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych spowoduje całkowite wykluczenie PGG SA z możliwości kierowania węgla do zużycia w gospodarstwach domowych” – napisała Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Centrali PGG SA. "Projekt Rozporządzenia dotyczący paliw stałych przeznaczonych do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, w zaproponowanym przez MKiŚ kształcie spowoduje bardzo duże ograniczenia w podaży węgla opałowego z kopalń PGG S.A., a docelowo po roku 2029 całkowicie wykluczy PGG S.A. z możliwości kierowania węgla do zużycia w gospodarstwach domowych. Podaż przedmiotowego węgla na polski rynek tylko z kopalni PGG S.A. kształtuje się na poziomie ok 2 mln ton. Nienależnie od bezpośredniego powiązania proponowanych regulacji prawnych z bezpieczeństwem funkcjonowania polskich kopalń kluczową kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne (cieplne) polskich gospodarstw domowych" - czytamy w związkowym komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kazio, jakie urlopy? Fedra must go on! Fachowcy i pracownicy z doświadczeniem są na wagę złota, a wystarczającej ilości następców , niestety, nie widać!
Wreszcie ruszą urlopy górnicze
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.