Dzięki środkom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w maju otwarto w szkołach naszego województwa kolejne ekopracownie pod chmurką.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące uczniowie będą mogli pod okiem nauczyciela przeprowadzać eksperymenty i badania. Kwietniki wyznaczające granicę zielonej klasy stanowią estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie przestrzeni. Drugą część wypełnią różnorodne drzewa, które stanowić mają przede wszystkim schronienie dla ptaków, tworząc w ten sposób swego rodzaju „Ptasi raj”. Zaplanowano ponadto umieszczenie zegara słonecznego. Ma być on również elementem edukacyjnym. W trzeciej zaś części, pomiędzy murami budynku, powstanie ogródek. Tam najmłodsi będą mogli siać i sadzić zioła oraz rośliny jadalne.
O ekopracownię pod chmurką postarali się także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce. To Ogród sensoryczno-dydaktyczny Księżnej Daisy. Zamek w Pszczynie był jednym z jej ulubionych miejsc, szczególnie tereny wokół zamku. Jak sama księżna zapisała we wspomnieniach: „Pszczyna może być zachwycająca wiosną, taka spokojna i zielona”. Ulokowana przy szkole, umożliwi uczniom odkrywanie i eksplorowanie otaczającego świata. Ogród wyposażony jest w różnorodne elementy, które pozwalają na prowadzenie eksperymentów z zakresu nauk ścisłych, a także zajęć artystycznych i humanistycznych. Centralnym punktem jest szklarnia, w której są już uprawiane pierwsze rośliny. Szklarnia wyposażona jest w orynnowanie i zbiornik na deszczówkę, co pozwala na realizację programu Moja Woda, mającego na celu łagodzenie skutków suszy i ograniczenie zagrożenia powodziowego. Dodatkowo w szklarni zainstalowano cyfrowy rejestrator danych jakości powietrza, co umożliwi uczniom zbieranie i analizowanie danych podczas lekcji. Słowem, wymarzona przestrzeń do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu biologii, przyrody, ekologii i geografii. Dzięki temu uczniowie mogą odkrywać związki między nauką, sztuką a naturą.
Swoim pomysłem na ekopracownię chwalą się również w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich. Została nazwana Zielonym zakątkiem. Podzielono go na strefy tematyczne: rośliny trawiaste, miododajne, warzywniak, zioła i strefę odpoczynku. Uczniowie otrzymali zatem wspaniałe miejsce służące wszechstronnej edukacji o różnorodności przyrodniczej. Altana z drewnianymi stolikami i ławkami jest idealnym miejscem do przeprowadzania zajęć dydaktyczno-badawczych na świeżym powietrzu. Kostki wiedzy i tablice edukacyjne wspomogą naukę poprzez zabawę i interakcję.
„Leśna polana” to z kolei nazwa nowej ekopracowni pod chmurką, która powstała w Bieruniu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego będą mogli uczyć się biologii, geografii, fizyki czy chemii, a klasy integracyjne będą korzystać z zajęć edukacyjnych, rewalidacyjnych oraz terapeutycznych. „Leśna polana” to bardzo oryginalne i ciekawe miejsce, które powstało na ruinach starego amfiteatru, mającego swój okres świetności już dawno za sobą. Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach miejsce to znów tętni życiem i cieszy oczy dzieci i młodzieży.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.