W kolejnych kwartałach obserwowane będzie przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej - ocenili w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS ekonomiści banku Credit Agricole.
Produkt Krajowy Brutto Polski w I kwartale 2024 r. wzrósł o 2 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu ze wzrostem o 1 proc. w IV kwartale 2023 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W szacunku flash GUS podawał, że PKB w I kw. wzrósł o 1,9 proc. rdr.
W komentarzu do danych GUS ekonomiści banku Credit Agricole przekazali, że do umiarkowanego odbicia aktywności między IV kwartałem 2023 r. a I kwartałem br. przyczynił się głównie wzrost wartości dodanej w usługach rynkowych - przede wszystkim w kategoriach takich jak transport i gospodarka magazynowa, handel; naprawa pojazdów samochodowych, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; administrowanie i działalność wspierająca oraz obsługa rynku nieruchomości. W kwartale odnotowano jednocześnie silny spadek odsezonowanej wartości dodanej w budownictwie (-5,7 proc. kw/kw) i przetwórstwie przemysłowym (-2,7 proc.).
Jako główny czynnik zwiększenia dynamiki PBK pomiędzy IV i I kwartałem eksperci wskazali na wzrost wkładu przyrostu zapasów z -6,4 pkt. proc. w IV kwartale do -2,8 pkt. proc. w I kwartale. Ograniczanie przyrostu zapasów przez przedsiębiorstwa było nadal czynnikiem hamującym wzrost PKB w I kw., jednak wpływ tego czynnika zmniejszył się - podano w komentarzu.
Ekonomiści z Credit Agricole oczekują, że w kolejnych kwartałach, wraz z dalszym ożywieniem popytu konsumpcyjnego, skłonność firm do zmniejszania zapasów będzie maleć, co znajdzie odzwierciedlenie w dodatnim wkładzie przyrostu zapasów do dynamiki PKB.
Do wzrostu dynamiki PKB w I kw. w porównaniu z IV kw. ub. r. przyczynił się również wyższy o 2,7 pkt. proc. wkład spożycia prywatnego. Tempo wzrostu konsumpcji zwiększyło się do 4,6 proc. r/r w I kw. (najwyżej od II kw. 2022 r.) wobec 0,0 proc. w IV kw. W rezultacie odsezonowany poziom spożycia prywatnego ukształtował się na najwyższym poziomie w historii (0,3 proc. powyżej dotychczasowego maksimum lokalnego z II kw. 2022 r.). Konsumpcja była dynamizowana przez silny wzrost realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika konsumpcji utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie, wspierana przez wysoką dynamikę wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw i podwyżki płac w sferze budżetowej - wskazali ekonomiści.
Dodali, że dynamika inwestycji zmniejszyła się do -1,8 proc. r/r w I kw. z 15,8 proc. w IV kw. Uważamy, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia aktywności inwestycyjnej w I kw. była ograniczona absorbcja środków unijnych w ramach wieloletniej perspektywy finansowej UE 2021-2027 - podali ekonomiści.
Według Credit Agricole, wzrost PKB był w I kw. ograniczany przez niższy wkład eksportu netto (0,4 pkt. proc. wobec 2,4 pkt. proc. w IV kw.). Ograniczone ożywienie popytu krajowego (1,7 proc. r/r w I kw. wobec -1,5 proc. w IV kw.) znalazło odzwierciedlenie w tylko nieznacznym wzroście dynamiki importu z -0,5 proc. r/r do -0,1 proc. w I kw. Jednocześnie dynamika eksportu obniżyła się do 0,5 proc. r/r w I kw. z 3,6 proc. w IV kw., co jest spójne z tendencjami stagnacyjnymi obserwowanymi u głównych partnerów handlowych Polski - wyjaśniono.
Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym w kolejnych kwartałach zaobserwujemy przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej. Dzisiejsze dane o PKB są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji - podano w komentarzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.