Industriada 2024 ma wyjątkowy charakter, bo odbywa się już po raz 15. Jak zwykle nie zabraknie atrakcji w wielu miejscach województwa śląskiego dla osób w każdym wieku – od przedszkolaka do seniora. Warto wybrać coś ciekawego z programu i wyruszyć Szlakiem Zabytków Techniki.
Takie święto tylko u nas!
Industriada to największa impreza tego typu, promująca dziedzictwo poprzemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsze święto odbyło się w 2010 roku i okazało się wielkim sukcesem. Co roku wybierany jest inny motyw przewodni. W 2024 roku świętujemy pod hasłem „15 lat razem”.
W skład szlaku wchodzi kilkadziesiąt obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. To istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy.
Do tej pory w Industriadzie wzięło udział prawie 950 tysięcy uczestników, dla których przygotowano 5 tysięcy wydarzeń. Koordynatorem Industriady jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Co się wydarzy?
W tym roku na zwiedzających czekają 423 wydarzenia w 47 obiektach z 29 miejscowości województwa śląskiego.
Wielkie otwarcie Industriady zaplanowano na 1 czerwca o godz. 12 na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Przygotowano tam m.in. powitanie przez orkiestrę górniczą „Wieczorek”, odegranie specjalnie skomponowanego hymnu na 15. edycję Industriady, przemarsz orkiestry przez osiedle, spektakl „Przoć, jak to lekko jest pedzieć. 15 lat razem”.
Z kolei wielki finał, na zakończenie imprezy, odbędzie się w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Będą tam: radosne animacje Lufcika na korbkę z udziałem gościa specjalnego – Pana Kleksa, performance „Pomarańczowy zawrót głowy!”, występ Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, urodzinowy tort, koncert „Witajcie w naszej bajce!” (wystąpią Dawid Tyszkowski, Mery Spolsky i Zalia). Początek podsumowania Industriady o godz. 18.
Pomiędzy uroczystym otwarciem a zamknięciem Industriady znalazło się jeszcze ponad… 400 wydarzeń. Poniżej proponujemy zaledwie garstkę z nich.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem. Będzie tam można odbyć jeden z najdłuższych w Europie podziemnych rejsów łodziami i zobaczyć jedyną w Polsce sztolnię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei tarnogórska Zabytkowa Kopalnia Srebra proponuje zwiedzanie obiektu, w którym uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Ciągnący się na głębokości 40 metrów labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk.
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu zaprasza m.in. na zwiedzanie z przewodnikiem, czyli Podziemną Podróż w Czasie z niezapomnianą przejażdżką podziemną kolejką górniczą oraz Podziemny Spływ Sztolnią, gdzie goście mogą wziąć udział w najdłuższym podziemnym spływie łodziami.
Kopalnia Guido w Zabrzu przygotowała z kolei Podziemny Spacer Górniczy. „Zjedziesz windą górniczą, tzw. szolą w całkowitych ciemnościach, znajdziesz się głęboko pod ziemią na poziomie 320 (to 100 pięter w dół), spędzisz 2 godziny w miejscu, które jeszcze niedawno dostępne było tylko dla nielicznych, przejdziesz 3,5 km śladami górników – od szoli aż do przodka, gdzie wydobywano «czarne złoto», przejedziesz 400 metrów podwieszaną kolejką górniczą” – zachęcają organizatorzy do odwiedzenia Kopalni Guido.
Atrakcje w całym regionie
Rybnik tradycyjnie organizuje moc wydarzeń w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Wieży Ciśnień zaadaptowanej na punkt widokowy czy wystawy „Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle”. „Budynek maszyny wyciągowej Głowacki oferuje podróż w lata przełomu XIX i XX wieku, na przykładzie eksponatu maszyny parowej. Nadszybie Szybu Kościuszko zaprasza na wystawę multimedialną, której ekspozycja opiera się na idei połączenia wystawy historycznej z centrum nauki” – zachęcają organizatorzy. Wieczorem zaś zabudowa zewnętrzna kopalni zostanie rozświetlona barwną iluminacją, będzie pokaz cichych sztucznych ogni połączony z wodospadem pirotechnicznym umieszczonym na wieży widokowej, a wszystko zakończy pokaz fontanny parowej.
Czerwionka-Leszczyny zaprasza na spacer z przewodnikiem, zatytułowany „Szpacyr przed i po szpajzie oraz bonkawie”. Odbędzie się on w sercu Zabytkowego Osiedla Patronackiego Kopalni Dębieńsko „Familoki”.
W Dąbrowie Górniczej można się z kolei wybrać na zwiedzanie wyrobisk Kopalni Ćwiczebnej. „Obiekt Kopalni Ćwiczebnej «Sztygarka» jest jedną z niewielu autentycznych i surowych, zachowanych bez większych naruszeń sztolni i zarazem wyjątkowym obiektem o charakterze dydaktycznym” – napisali organizatorzy dąbrowskiej Industriady.
W Jastrzębiu-Zdroju można będzie zwiedzić wystawę Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. To wystawa poświęcona m.in. roli, jaką węgiel odegrał w historii miasta.
W Pszowie będzie można zobaczyć zabytkową Maszynownię Szybu Chrobry I z maszynami wyciągowymi „Chrobry Wschód” i „Chrobry Zachód”, stanowiska maszynisty, aparaturę kontrolno-pomiarową oraz przetwornice prądu. Gości oprowadzą byli pracownicy KWK „Anna”.
W Rudzie Śląskiej warto wybrać się na spacer historyczny śladem mieszkańców Ficinusa. Będzie można obejrzeć kościół ewangelicki i poznać historię jednego z najstarszych osiedli robotniczych w regionie.
Pasjonaci techniki, historii i dziedzictwa przemysłowego nie mogą przegapić tej imprezy!
Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej (www.industriada.pl)
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.