Chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 roku - poinformował we wtorek prezes PGE Dariusz Marzec. Prace nad transakcją mają się zakończyć w tym roku - dodał.
Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że spółka chce, by wydzielenie jej aktywów węglowych nastąpiło najpóźniej w przyszłym roku.
- Jesteśmy po spotkaniach i wyborze doradcy, którym została firma PwC. Prace nad transakcją chcemy sfinalizować do końca tego roku - zapowiedział Marzec. Wskazał, że może to być III kwartał br.
Prezes PGE przyznał, że są ryzyka związane z kwestią pomocy publicznej i proces wydzielenia wymaga analiz oraz współpracy z właścicielem i z innymi podmiotami na rynku, zainteresowanymi wydzieleniem aktywów węglowych. PGE jest spółką, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Marzec dodał, że chodzi o to, by rozwiązania były wypracowywane w dialogu ze wszystkimi interesariuszami, co pozwoli uniknąć kolejnego pół roku analizowania.
We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej.
Szef PGE zapowiedział też we wtorek konieczność stworzenia nowej strategii rozwoju grupy PGE.
- Mamy nadzieję, że przygotowanie koncepcji czy finalizacja koncepcji i rozwiązań systemowych związanych z wydzieleniem aktywów węglowych zbiegnie się z ogłoszeniem nowej strategii - zaznaczył Marzec.
Wymienił główne założenia strategii. To rozwój segmentu wytwórczego w obszarze energetyki odnawialnej, nacisk na inwestycje w dystrybucji, które muszą energetykę odnawialną, nową strukturę rynku wytwarzania w Polsce obsłużyć, no i realizacja wielkoskalowych projektów morskich, głównie offsore oraz dekarbonizacja segmentu ciepłowniczego.
- Tam też wychodzimy z węgla jak w wytwarzaniu energii - wymienił prezes.
Marzec był pytany przez PAP o miejsce atomu w tej strategii.
- Na chwilę obecną jesteśmy na bardzo wstępnym etapie analiz. Analizujemy jego ewentualną rolę, ale jest za wcześnie, żeby składać jakieś mocne deklaracje - stwierdził prezes PGE.
Pytany o inwestycje w magazyny energii odpowiedział: - To jest mocna deklaracja - będziemy rozwijać ten segment. Jego rozwój jest niezbędny w systemie (elektroenergetycznym - PAP). To się musi dziać i będziemy to oczywiście robić.
Marzec przypomniał, że spółka obecnie realizuje największy projekt chemicznego magazynu energii w Żarnowcu, finansowany z KPO, i szereg innych projektów w mniejszej skali - zarówno w dystrybucji, jak i na poziomie grupy.
- Bardzo aktywnie inwestujemy w ten segment - podkreślił Marzec. Dodał, że magazyn w energii w Żarnowcu ma być gotowy pod koniec 2026 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.