Zapewniam Państwa, że troska o wyniki spółki i rentowność, kontrola kosztów oraz zabezpieczenie fundamentów finansowych spółki będą dla mnie tematami priorytetowymi - zadeklarował Ryszard Janta, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w czasie konferencji wynikowej za pierwszy kwartał, która odbyła się we wtorek, 22 maja. O wynikach spółki informowaliśmy już w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Szef JSW poruszył także temat produkcji węgla, ruchu Bzie oraz dywidendy.
- Rynek, na którym działa spółka, jest rynkiem bardzo zmiennym. Jest rynkiem globalnym, na którym konkurujemy z wielkimi światowymi koncernami. W takim otoczeniu rynkowym będziemy szukać nowych szans, możliwości, kontrahentów, aktywności oraz obszarów - powiedział prezes JSW i odniósł się do poszczególnych obszarów m.in. produkcji węgla.
- W obszarze wydobycia obecnie koncentrujemy się - razem z panem prezesem Adamem Rozmusem (wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych - red.) - nad przywróceniem bazowego poziomu wydobycia poprzez odwrócenia skutków zdarzeń i katastrof, które bardzo istotnie przełożyły się na naszą zdolność produkcyjną w ostatnich kwartałach. Nie jest też tajemnicą, że przed nami kierunkowe decyzje w zakresie modelu wydobywczego dla obszaru Bzie. Obecnie czekamy na wyniki ekspertyz w tym zakresie. Równolegle analizujemy możliwość zwiększenia poziomu produkcji i inwestycji udostępniających nowe pokłady - powiedział Ryszard Janta.
Prezes JSW poruszył też temat polityki dywidendowej.
- Brak wypłaty dywidendy z zysku za rok 2023, który jako zarząd zarekomendowaliśmy radzie nadzorczej po szybkim zapoznaniu się z bieżącą sytuacją finansową spółki oraz zapisami umowy z PFR, nie oznacza, że JSW odstąpiło od swojej polityki dywidendowej. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku powrócimy do wypłat dywidendy i że stanie się to regułą dla akcjonariuszy JSW - powiedział.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Do JSW należą m.in. cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.