Dawid Targosz był jednym z tych, których zainteresowała kampania rekrutacyjna prowadzona w zeszłym roku przez czeską spółkę węglową OKD. Przedstawił dokumenty potwierdzające wykształcenie, praktykę zawodową oraz kwalifikacje górnicze, a po wstępnych badaniach lekarskich, potwierdzających zdolność do podjęcia pracy, został przyjęty. Po ośmiu miesiącach pracy został zastępcą kierownika zmiany w oddziale przodkowym Romana Kadleca.
– Górnikiem przodkowym byłem również u siebie w Polsce – mówi trzydziestoletni Dawid Targosz, którego droga do górnictwa była podobna do drogi wielu innych jego kolegów.
W kopalni pracował jego tata, i to również na przodkach w kopalniach polskich i czeskich. Można więc powiedzieć, że poszedł w jego ślady. Po ukończeniu szkoły górniczej był pracownikiem ruchu Jankowice kopalni ROW, a następnie ruchu Borynia obecnej kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie.
– Ogłoszenie o pracy w OKD znalazłem w polskim portalu z ofertami pracy – tłumaczy.
Jak się okazało, posiadał wymagane przez OKD kwalifikacje, czyli ukończony kurs górnika eksploatacji podziemnej oraz doświadczenie w pracy górniczej. Słowem, odpowiedni kandydat. Uznano mu również kursy m.in. na operatora ładowarki i wiertnicy.
– Nieważne, czy kopalnia polska, czy czeska. Robota jest mniej więcej taka sama. Jestem zadowolony, zarabiam lepiej niż w Polsce – wyjaśnia dalej.
Dawid przyznaje, że na początku obawiał się bariery językowej, bo ze środowiskiem czeskim nie miał dotychczas żadnej styczności. Ale ekipa z kopalni CSM okazała się w porządku. Współpracownicy potrafili doradzić i wyjaśnić wszystko, co budziło jego wątpliwości, a w najgorszym wypadku nawet przetłumaczyć niektóre wyrażenia na język polski.
– Różnice? U nas, w Polsce, gdy temperatura przewyższa 28,2 st. C, czas pracy zostaje skrócony do sześciu godzin. W Czechach tak nie jest, ale zapewniana jest płatna przerwa. Dodatkowo za każdą przepracowaną zmianę w trudnych warunkach mikroklimatycznych naliczane jest dodatkowe wynagrodzenie. Ponadto górnicy w Czechach mają płatne pół godziny w ciągu szychty w ramach nadgodzin – wylicza.
Wspomniał także o możliwości przejścia w Polsce po dwudziestu pięciu latach pracy na emeryturę górniczą, z której wielu górników skorzystało, a następnie przeszło do pracy do OKD. Dowiedział się też, że czeskie spółki górnicze przestały już wydawać ludziom deputat węglowy.
– Ale poza tym nie mogę narzekać na pracę w OKD. Spełniłem wszystkie warunki niezbędne do podjęcia pracy na stanowisku górnika przodkowego. Wypłacono mi za to 40 tys. koron. Od tego roku dodatek ten przeznaczony jest także dla górników ścianowych – podkreśla.
Dodatkowo otrzymał również pieniądze za polecenie spółce nowego pracownika, który także został zatrudniony w charakterze górnika przodkowego. Ten dodatek wzrósł w br. z 20 tys. koron do 40 tys. koron.
– Poza tym traktuję pracę w Czechach jako wyzwanie! – wskazuje Dawid.
W tym roku otrzymałby również dodatek za dojazdy do pracy, gdyż odległość wymagana do jego wypłacenia, licząc od miejsca zamieszkania do kopalni CSM w Stonawie, została zmniejszona z 50 do 25 kilometrów. Spółka OKD nie zapewnia transportu do pracy, ale wyszła naprzeciw górnikom dojeżdżającym zza granicy. Dawid docenił także możliwość zakwaterowania w Hawirzowie lub w Piotrowicach koło Karwiny, które spółka oferuje pracownikom z Polski, dojeżdżającym z odległości przekraczającej ponad 50 kilometrów. On jednak z tej możliwości nie korzysta.
Spółka OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Republice Czeskiej. Podstawową działalnością OKD jest wydobycie jakościowego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, który używany jest przeważnie w przemyśle energetycznym i hutniczym, ale także w innych sektorach. OKD aktualnie prowadzi działalność wydobywczą w Kopalni CSM, gdzie wydobycie odbywa się w dwóch ruchach – Sever i Jih. Łączna produkcja roczna kopalni CSM wynosi około 1,3 mln ton.
W OKD pracuje obecnie ponad 2400 pracowników w różnych specjalnościach górniczych. Kierownictwo spółki docenia ich pracę i potrafi to okazać nie tylko korzyściami finansowymi, ale także w różnych innych formach. Dołącz do górników OKD!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.