Przez ostatnie pięć lat w Parku Śląskim zrealizowano około 100 projektów, na które przeznaczono ponad pół miliarda złotych. W planie są kolejne inwestycje, jak „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”. Warto wiedzieć, że Park Śląski odwiedza rocznie 3 mln turystów.
Na terenie nowo otwartego Miasteczka Ruchu Drogowego w Parku Śląskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona m.in. podsumowaniu inwestycji realizowanych tam od 2018 roku.
- Bardzo się cieszę, że park wrócił na właściwe tory. Było wcześniej mnóstwo pomysłów, żeby tutaj coś ekstra wybudować. Uważam jednak, że ojcowie założyciele parku mieli mnóstwo dobrych pomysłów odnośnie tego, jak powinien on wyglądać. Naszym zadaniem powinno być przywrócenie tego miejsca do tego właśnie stanu - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Podkreślił, że Park Śląski - w ciągu ostatnich pięciu lat - dzięki nakładowi ponad 500 milionów złotych pozyskanych zarówno z Unii Europejskiej, jak i budżetu województwa śląskiego - przeszedł ogromną metamorfozę.
Kiedy otwarcie Fali?
Do najważniejszych inwestycji realizowanych w parku, oprócz rozbudowy Planetarium Śląskiego, należą m.in.: budowa drugiej linii Elki, oddanie do użytku Ogrodu Japońskiego, remont Kręgów Tanecznych, Kanału Regatowego, oddanie Miasteczka Ruchu Drogowego. Poza tym trwa budowa kąpieliska Fala, a w trakcie przygotowania są kolejne inwestycje: bulwary przy Stawie Przystań czy budowa trzeciego odcinka kolei linowej Elka na trasie Stadion – Planetarium Śląskie.
- Mam nadzieję, że jest to nowe otwarcie Parku Śląskiego, no i przede wszystkim jego rozwój. Temu miejscu należy się rozwój, żeby było ono znane nie tylko na naszej małej mapce Chorzowa, ale i województwa śląskiego, całej Polski i całego świata. Bo to jest park, który jest w rzeczywistości większy od Central Parku czy Hyde Parku. Więc warto promować takie miejsca, bo są wyjątkowe - podkreślił Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
Kiedy otwarcie kąpieliska Fala? Prawdopodobnie w przyszłym roku na wiosnę. - Aktualnie są tam przygotowywane niecki basenów, elewacje zewnętrzne budynków, są montowane zjeżdżalnie, jest przygotowywany osprzęt wewnętrzny słynnego budynku, który jest generatorem fali - wyliczał prezes Bilangowski. - Jeśli chodzi o Kanał Regatowy, to kończymy w tym roku pierwszą jego część, aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania drugiego przetargu na otoczenie kanału. Mamy nadzieję, że do końca miesiąca zostanie ogłoszony przetarg. Spodziewamy się, że oddanie całej inwestycji do użytku, to raczej będzie koniec przyszłego roku.
Teraz bioróżnorodność!
Warto wiedzieć, że aż 160 mln złotych zabezpieczono na najnowszy projekt, czyli „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”. Projekt ma za zadanie wdrożenie działań z zakresu ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności, w tym ekosystemu leśnego i wodnego, przebudowę jednego z obiektów parkowych na Parkowe Centrum Bioróżnorodności wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem, przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.
W ramach projektu zakłada się m.in.: przygotowanie dokumentacji dla obszarów cennych przyrodniczych pod kątem objęcia ich ochroną, inwentaryzację inwazyjnych gatunków obcych, inwentaryzację drzew w parku oraz ich analizę pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa dla gości odwiedzających park, inwentaryzację korytarzy ekologicznych, renaturyzację podłoża koryta Cieku Michałkowickiego II na odcinku pomiędzy Żyrafą a Śląskim Wesołym Miasteczkiem, budowę zimowisk dla płazów, rewitalizację „Alpinarium”, instalację budek lęgowych, budowę wieży do birdwartchingu, budowę Parkowego Centrum Bioróżnorodności.
Okres realizacji projektu podzielony został na kilka elementów i jest rozłożony w czasie. Projekt potrwa do końca 2029 r. Całkowita wartość zadania to prawie 160 mln zł. W tym wartość dofinansowania ze środków UE przekracza 110 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.