Dzięki zaangażowaniu Gaz-System możliwe było wyposażenie pracowni w nową wersję oprogramowania SIMONE, które pozwoli śledzić pracę sieci gazowej studentom Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziału Energetyki i Paliw - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Praktyczne zastosowanie symulatora w gazownictwie przesyłowym zaprezentował podczas wykładu na AGH 7 kwietnia 2011 r. Maciej Szeniawski z Pionu Krajowa Dyspozycja Gazu Gaz-System.
Międzywydziałowe Laboratorium Numeryczne Logistyki i Zarządzania wykorzystywane jest do analizy pracy sieci gazowych, zarówno przesyłowych, jak i dystrybucyjnych. Oprogramowanie umożliwia symulowanie ustalonych i zmiennych w czasie przepływów gazu w sieciach wysokiego i niskiego ciśnienia.
Powstanie Laboratorium jest podyktowane programem kształcenia na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach II stopnia na Wydziale Energetyki i Paliw, w ramach obowiązkowych przedmiotów specjalistycznych. Nowa pracownia będzie również służyć studentom na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu.
Tego rodzaju obliczenia symulacyjne wykonywane są na co dzień w Gaz-System. Aktualnie Spółka posiada dwie niezależne instalacje oprogramowania SIMONE – off-line oraz on-line. Instalacja off-line wykorzystywana jest m.in. do: analizy technicznej, wyznaczania zarezerwowanej i dostępnej zdolności przesyłowej oraz obliczeń wspomagających przy planowaniu rozbudowy systemu przesyłowego. Instalacja on-line wspomaga bieżącą pracę dyspozytora. Jest również używana w cyklicznych obliczeniach w oparciu o prognozowane zapotrzebowanie w punktach wyjścia oraz przy weryfikacji kalibracji modelu sieci.
- Zakup nowej wersji oprogramowania SIMONE został podyktowany potrzebami programowymi AGH, jak również pozytywnymi doświadczeniami w pracy z wersją wcześniejszą. W poprzednich latach w trakcie jednego roku akademickiego kontakt z programem miało około 30 studentów, a szczegółowe zapoznanie się z nim i dłuższą pracę prowadziło 10 osób. Obecnie liczba ta zwiększyła się do 60 osób, w tym około 40 studentów ma możliwość częstszego korzystania z programu – poinformował koordynator Laboratorium dr Krzysztof Kogut, adiunkt Katedry Technologii Paliw AGH.
Powstanie Międzywydziałowego Laboratorium Numerycznego Logistyki i Zarządzania Sieciami Przesyłowymi jest jednym z projektów zrealizowanych na mocy porozumienia o współpracy w zakresie działalności dydaktycznej oraz wymiany informacji naukowo-technicznej, zawartego 19 kwietnia 2010r. między Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, a Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Porozumienie jest realizowane we współpracy z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziałem Energetyki i Paliw AGH. Obok wspierania rozwoju bazy dydaktycznej i naukowo-badawczej, umowa dotyczy również współorganizowania konferencji naukowych. Najbliższa, XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna OIL-GAS AGH 2011, poświęcona „Nowym metodom i technologiom w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie" odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca 2011 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.