Już wkrótce odbędzie się szósta edycja Raw Materials Summit, prestiżowej konferencji poświęconej europejskiej polityce surowcowej. Jego organizatorzy liczą, że zainspiruje ona nową odsłonę europejskiej polityki surowcowej.
W dniach 14-16 maja 2024 r. w centrum konferencyjnym The Egg w Brukseli liderzy branży surowcowej, decydenci oraz naukowcy będą wspólnie debatować nad kwestiami dotyczącymi rozwoju europejskiej polityki surowcowej. Szczyt będzie poświęcony kluczowym kwestiom, takim jak niezależność energetyczna Europy, innowacje czy też rozwój kompetencji i umiejętności pracowniczych. Gospodarzem wydarzenia będzie EIT RawMaterials.
W szczycie weźmie udział m.in. Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Raw Materials Summit, jako jedno z kluczowych globalnych spotkań branży surowcowej, ma przyciągnąć ponad 1000 uczestników z całego przemysłu, środowisk akademickich, badań, decydentów i najbardziej znanych startupów branży surowcowej.
- Oczekujemy, że szczyt zainspiruje nową odsłonę europejskiej polityki surowcowej w celu osiągnięcia bardziej zrównoważonej i odpornej przyszłości naszego kontynentu w tym obszarze. Ma on na celu podkreślenie niezbędnej roli edukacji i innowacji w kontekście przyszłego zapotrzebowania na umiejętności oraz możliwości wzmocnienia i wykorzystania przewagi technologicznej Europy – podkreśla Bernd Schäfer, dyrektor generalny EIT RawMaterials.
– Liczymy na ożywione i wnikliwe debaty na temat niektórych z najbardziej palących problemów w europejskim sektorze surowców, w tym obecnych zmian geopolitycznych, złożoności łańcucha dostaw, pojawiających się wspólnych przedsięwzięć, które mają na celu przekształcenie przemysłu, oraz wpływu najnowszych polityk krajowych i handlowych wynikających z ustawy o surowcach krytycznych - dodaje.
Na zaktualizowanej w ubiegłym roku liście Komisji Europejskiej (taka aktualizacja robiona jest raz na trzy lata) znajduje się obecnie 34 surowców krytycznych. W Polsce listę takich surowców przygotowano w ramach opracowania Polityki Surowcowej Państwa i znajduje się na niej 17 pozycji. Wśród nich są m.in. grafit naturalny, hel, krzem metaliczny, lit, miedź rafinowana, niob, pierwiastki ziem rzadkich, platynowce, skand, stront, tantal, wolfram metaliczny, a także węgiel koksujący.
Z uwagi na to organizatorzy Raw Materials Summit liczą na liczny udział uczestników z Polski, wskazując na ważną rolę Polski w konstruowaniu nowej polityki surowcowej Europy.
EIT RawMaterials to kluczowy europejski podmiot utworzony w 2015 r. w celu wspierania przejścia Europy na zrównoważoną gospodarkę. Nadrzędnym zadaniem EIT RawMaterials jest wspieranie zabezpieczania dostaw surowców krytycznych dla przemysłu europejskiego poprzez pobudzanie innowacji w całym łańcuchu wartości surowców. EIT RawMaterials opiera się na największej na świecie sieci partnerów w zakresie surowców i zaawansowanych materiałów.
Dowiedz się więcej: https://www.eitrmsummit.com/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.