8 kwietnia 2024 r. w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach miała miejsce konferencja naukowa „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny”. Podczas konferencji dr Sylwia Jarosławska-Sobór miała okazję przedstawić projekt Coal Heritage: Zachowanie i promocja dziedzictwa górnictwa węglowego jako dziedzictwa kulturowego Unii Europejskiej.
Dziedzictwo kulturowe, łącząc w sobie bogactwo historii i tradycji, odgrywa kluczową rolę nie tylko w kształtowaniu tożsamości społeczności, ale także w generowaniu wpływów gospodarczych. Szczególnie w kontekście dziedzictwa górniczego Górnego Śląska, jego znaczenie staje się niezaprzeczalne. Górnośląskie dziedzictwo górnicze to nie tylko cenny zasób kulturowy, lecz także istotny czynnik ekonomiczny w procesie transformacji regionu górniczego. Historyczne kopalnie i dzielnice górnicze nie tylko przypominają o bogatej tradycji regionu, ale także stanowią potencjalne centra rozwoju turystycznego i kulturalnego.
Konferencja z udziałem wojewody śląskiego była okazją do ożywionej dyskusji na temat rozwiązań dla najważniejszych problemów związanych z dziedzictwem kulturowym w Polsce, szczególnie na obszarze Górnego Śląska. Jedną z nich była kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych oraz zrównoważonego rozwoju regionu przy wykorzystaniu potencjału kulturowego i społecznego górnictwa węgla kamiennego.
Konferencja przyciągnęła specjalistów z różnych dziedzin nauki, włączając w to nauki humanistyczne, społeczne, ekonomiczne czy prawne, ale również nauki przyrodnicze oraz osoby praktykujące inwestycje w dziedzictwo kulturowe. Jej współorganizatorem był Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Katowice oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I tu przy okazji powinno sie stworzyc duza sale / obiekt w ktorejs kopalni ku pamieci Goduli - bo to dzieki niemu powstal Slask - kopalnie i huty - doprowadzono kolej z Wiednia itd - pisal o tym miedzy innymi wiceprezydent Zabrza w swej publikacji - ale nawet mieszkancy dzielnicy Godula nie wiedza co i skad - Slazacy pomyslcie o TYM !!!!