Mniej znane, ale równie ciekawe oblicze Zdzisława Beksińskiego, artysty rzeźbiarza, do 21 kwietnia możemy podziwiać w wyjątkowych przestrzeniach Zabytkowej Kopani Guido w Zabrzu. Na ekspozycję składa się czternaście intrygujących prac artysty.
Wystawa zatytułowana „Rzeźba – Beksiński w Zabrzu” obejmuje dzieła artysty, nad którymi pracował głównie w latach 60. ubiegłego wieku. Rzeźby i obrazy-reliefy Beksińskiego, które uzupełniły jego bogaty dorobek malarski czy rysunkowy, to świat pełen dramatyzmu i tajemniczości.
Ekspozycja, która jest połączeniem sztuki i industrialnego dziedzictwa regionu, oferuje nie tylko możliwość podziwiania dzieł mistrza, ale także stanowi okazję do przeżycia niezwykłej przygody w przestrzeni, gdzie sztuka współgra z historią. Celem wystawy jest upowszechnianie twórczości rzeźbiarskiej Zdzisława Beksińskiego, która składa się dziewięciu głów, trzech reliefów oraz dwóch monumentalnych rzeźb zatytułowanych Hamlet i Makbet.
Kuratorami wystawy są Małgorzata i Marcin Gołębiewscy, a aranżerem absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Piotr Proba.
Instytucje partnerskie i zaangażowane w powstanie wystawy, to oprócz Muzeum Górnictwa Węglowego także Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku. Obiekty na wystawę wypożyczono z Galerii Sztuki Współczesnej „Nowa” w Krakowie.
Warto wiedzieć, że turyści odwiedzający, w tym okresie podziemia Kopalni Guido, wstęp na wystawę „Rzeźba – Beksiński w Zabrzu”, mają w cenie biletu na zwiedzanie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.