Bez uszczelnienia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego ceny napojów mogą wzrosnąć, zapłacimy też dodatkowy VAT od kaucji - wskazują organizacje z branży napojów i handlu w apelu do premiera Donalda Tuska. Domagają się m.in. przesunięcia o rok startu polskiego sytemu kaucyjnego.
Czternaście organizacji branżowych zrzeszających producentów napojów, przedstawicieli handlu oraz rolnictwa opublikowało we wtorek apel do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się wdrożenia pilnych i niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach.
Treść listu przekazano PAP.
Według sygnatariuszy listu, w obecnym kształcie przepisy są szkodliwe dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska.
Przedsiębiorcy ostrzegają, że w przypadku braku zmian konsumenci zostaną m.in. obciążeni 3 mld zł dodatkowego podatku VAT od kaucji. Według nich, nie będą mieli też gwarancji zwrotu kaucji pobieranej w sklepach przy kupnie napojów. Ich zadaniem, malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych opakowań mogą również doprowadzić do wzrostu cen napojów, napojów mlecznych, wód, soków, nektarów oraz piwa.
Sygnatariusze listu obawiają się również oszustw przy rozliczaniu zebranych opakowań i pobranej kaucji, które mogą spowodować bankructwo operatorów systemu i sklepów detalicznych. Zwracają ponadto uwagę, że system kaucyjny uderzy także w gminy, które muszą wypełniać poziomy zbiórek odpadów.
W piśmie przypomniano, że przepisy w sprawie sytemu kaucyjnego zostały przyjęte w poprzedniej kadencji, z z pominięciem wielu kluczowych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców. - Dodatkowo ówczesny rząd wprowadził zapisy, które spowodowały, że system kaucyjny jest całkowicie bezbronny na wszelkiego rodzaju malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych odpadów opakowaniowych i opakowań. Przepisy naruszają zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z: Konstytucją RP, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - podkreślono w piśmie, którego treść udostępniono PAP.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kaucje mają ruszyć od stycznia 2025 r. Organizacje branżowe domagają się koniecznych zmian w przepisach, a także przesunięcia startu polskiego systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r.
- Oczekujemy od pana premiera, że ze względu na znaczący wpływ systemu kaucyjnego na całą gospodarkę nada najwyższy priorytet pracom rządu nad wdrożeniem niezbędnych zmian w oparciu o merytoryczny dialog z przedsiębiorcami, którzy są objęci obowiązkami i karami wynikającymi z przepisów prawa wprowadzającego system kaucyjny - dodano.
Pod listem podpisały się: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Polska Izba Mleka, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, Związek Sadowników RP, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań, Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.