Planujemy przypisać kopalnie do poszczególnych elektrowni węglowych spółek energetycznych. Nie podjęliśmy decyzji co do konkretnego wydzielenia elektrowni ze spółek - powiedziała "Rzeczpospolitej" prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
Na pytanie „Rzeczpospolitej”, na jakim etapie jest Ministerstwo Przemysłu w kwestii notyfikacji pomocy publicznej dla polskiego górnictwa w Komisji Europejskiej, minister Czarnecka odpowiedziała: ”Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Komisją Europejską. Te rozmowy dotyczyły korekt, które musimy przedłożyć we wniosku. Było ich bardzo dużo. Formalnie jednak nie będzie to nowy wniosek. Ma on ten sam numer sprawy, więc nie wypada z kolejki oczekujących" - mówiła prof. Marzena Czarnecka. „Po rozmowach z komisarz Margrethe Vestager procedujemy wniosek notyfikacyjny w bardzo intensywny sposób. Sekunduje nam także UOKiK” - dodała. Podkreśliła jednak, że nie wie, czy uda się zdążyć jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.
Minister Czarnecka na pytanie dziennikarza, czy dane ujęte we wniosku na bazie umowy społecznej z górnikami uległy korektom, odpowiedziała, że żadne ustalenia umowy społecznej z górnikami z 2021 r. nie zostały zmienione. Szefowa resortu podkreśliła, że nie uległy zmianom kwoty dotacji czy daty zamykania kopalń.
Na pytanie „Rzeczpospolitej”, czy zmieni się harmonogram wygaszania kopalń i ruchów, minister odpowiedziała, że jeśli tak się stanie, to ze względu na wyczerpywanie się złoża i kończących się pokładów węgla.
Minister Czarnecka odniosła się również do pytania - jak przywrócić rentowność polskim kopalniom? Odpowiedziała, że można to zrobić tylko i wyłącznie poprzez zwiększenie efektywności wydobycia. „W 2023 r., przy tak dużej liczbie zatrudnionych w PGG, zostało przyjętych do pracy kolejnych 537 pracowników, a wydobycie i tak znów spadło. To jaskrawy przykład, że efektywności zabrakło. Owszem, w przypadku JSW, która wydobywa węgiel koksujący (nieenergetyczny – red.), zwiększenie wydobycia surowca w odpowiedzi na koniunkturę może być sensowe. W przypadku Polskiej Grupy Górniczej, Południowego Koncernu Węglowego i Węglokoksu Kraj zwiększanie zatrudnienia jest po prostu nieodpowiedzialne” - tłumaczy pani minister.
Minister Czarnecka dodała, że rok 2024 będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ale w 2025 r. „mamy nadzieję rozładować ten problem”. Powiedziała także o powiązaniu elektrowni węglowych z kopalniami. Szefowa resortu tłumaczyła, że aby zrealizować ten pomysł, „musi być on zgodny z umową społeczną, finansowaniem przez banki, rozporządzeniem metanowym (które potencjalnie może przynieść miliony inwestycji w kopalniach), miejscem węgla w kolejności produkcji energii elektrycznej w kraju ze względu na koszty (merit order – red.), wielkością złóż węgla i żywotnością elektrowni węglowych”. Dodała, że jest za wcześnie, aby wskazać, która kopalnia będzie przypisana do danej elektrowni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Innymi słowy, likwidacja PGG
A kiedy podwyżki.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Trudno nie zgodzić się z poprzednikiem, wspomnieć należy o inspektorach od olejów, farb i każdej części na kopalni. Nie sposób wspomnieć o inwentaryzacji czy o remontach, gdzie w każdej takiej komórce na każdej kopalni jest po 6-20 inspektorów za których robotę i tak odwala dozór kopalniany i osławione parzykawy. Tych etatów być nie powinno a tym bardziej na etatach dołowych. U nas na Wujku w dziale remontów to zupełna patologia, więcej inspektorów jak związkowców. W KHW ich tyle nie było. Tu należy szukać oszczędności, na dole rąk do pracy brakuje.
Brakuje zwyczajnych rąk do pracy pod ziemią i na kluczowych stanowiskach w sterowaniu procesem produkcji, może należałoby zacząć od redukcji etatów inspektorów np do spraw smarów itp oraz ludzi w centrali, opiekunów kopalń którzy zarabiają po 2-3 razy więcej niż pracownicy pod ziemią zatrudnieni
A podwyżki ? Czy górnicy mają pracować społecznie?