Zarząd PGE, największej krajowej spółki energetycznej, podjął decyzję o rekomendacji niewypłacania akcjonariuszom dywidendy za rok 2023 - poinformowała w środę PGE.
Jak podała w komunikacie PGE Polska Grupa Energetyczna, decyzja została podjęta zgodnie z polityką dywidendy i jest efektem analizy ogólnej wysokości zadłużenia spółki oraz spodziewanych nakładów kapitałowych.
PGE wskazała na kontekst braku realizacji projektu wydzielenia aktywów węglowych. Poprzedni rząd planował wydzielenie aktywów węglowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa do utworzonej na bazie spółki PGE GiEK Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. NABE miała być całkowicie państwowa. Prace nad projektem odpowiedniej ustawy przerwało zakończenie kadencji parlamentu. Nowy rząd nie ogłosił jeszcze, czy planuje wydzielenie aktywów węglowych ze spółek, a jeśli tak, to w jakiej formie.
Uzasadniając decyzję w sprawie dywidendy PGE wskazała również na pogarszające się warunki funkcjonowania elektrowni węglowych, które znajdują swoje odzwierciedlenie w wynikach testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych w segmencie energetyki konwencjonalnej. Wyniki tych testów wskazały na utratę wartości wybranych aktywów rządu ok. 8,5 mld zł.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.