Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach lingwistyczne umiejętności rozwijają w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja. Wyposażenie pracowni językowej wsparła Fundacja JSW.
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych pracowni do nauki języków obcych. 24 skomputeryzowane stanowiska zostały skonfigurowane z interaktywnym i szerokoformatowym monitorem. System edukacyjny wspomaga specjalny moduł tłumaczy symultanicznych, oparty na sztucznej inteligencji.
– Zakupione dzięki wsparciu Fundacji JSW profesjonalne oprogramowanie i nowoczesny sprzęt audiowizualny, pozwolił nam stworzyć unikalne w skali regionu warunki do kształcenia lingwistycznych kompetencji naszych uczniów – podkreślił Andrzej Wowra, dyrektor ZSO. – Cyfrowa technika otwiera przed nami nowe możliwości edukacyjne. W pracowni będziemy mogli korzystać nie tylko z tłumaczeń symultanicznych, ale również aplikacji, stron czy platform opartych na sztucznej inteligencji. Pozwoli nam to skutecznie rozwijać wśród młodych ludzi umiejętności komunikacyjne niezbędne w przyszłej karierze zawodowej. Dotyczy to także górniczych kierunków kształcenia, które prowadzimy w naszej szkole – dodał dyrektor, który z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego.
Jego zdaniem, kopalnie coraz szybciej i skuteczniej sięgają po najnowocześniejsze technologie. Ich efektywna i bezpieczna obsługa wymaga znajomości przede wszystkim języka angielskiego, który już dawno stał się uniwersalnym językiem technicznym.
– Przyszli górnicy czy elektrycy nie tylko uczą się fachowego słownictwa. Ciekawym ćwiczeniem jest omawianie i tłumaczenie instrukcji obsługi maszyn czy systemów wykorzystywanych w zakładach wydobywczych. To tylko jeden z wielu niekonwencjonalnych sposobów łamania bariery językowej, która utrudnia przekaz informacji w obcym języku – argumentował dyrektor Wowra.
Wyposażenie pracowni językowej kosztowało ponad 31 tys. złotych, z czego 25 tys. szkoła otrzymała w formie darowizny od Fundacji JSW.
Jastrzębska Spółka Węglowa powołała Fundację JSW w kwietniu 2019 roku. Podstawowym celem działania fundacji jest organizacja wsparcia dla społeczności lokalnych na obszarze działania Grupy Kapitałowej JSW. Fundacja wspiera instytucje i organizacje oraz samorządy w czterech głównych obszarach: kultura i tradycja, wypoczynek i rekreacja, nauka i edukacja oraz zdrowie i bezpieczeństwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sztuczna inteligencja już na tym etapie mogłaby zastąpić rzeszę niepotrzebnych inspektorów na kopalniach PGG, zwłaszcza tych od inwentaryzacji, gospodarki śrubami, smarami, olejami, podkładkami, nakrętkami i pseudo remontów. Znalazłyby się oszczędności na inwestycje.