Już w najbliższy piątek, 22 marca, do rąk Czytelników trafi najnowszy numer Górniczej. W naszym tygodniku piszemy m.in. o karuzeli kadrowej w górniczych spółkach, przedstawiamy sylwetki nowo powołanych menedżerów. Relacjonujemy również spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej w Ministerstwie Przemysłu.
- Jest wola i determinacja ze strony rządu i wszystkich sygnatariuszy, że daty zamykania kopalń i to wszystko, co jest tam zapisane do roku 2049 - jest święte. I tutaj nic się chyba nie zmieni, jeśli chodzi o poszczególne kopalnie – ani do tyłu, ani do przodu – powiedział red. Jackowi Madei po zakończeniu spotkania w Ministerstwie Przemysłu Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
- Miejmy nadzieję, że w czerwcu umowa zostanie notyfikowana, bo to dla nas jedna z najważniejszych spraw na dziś – mówił z kolei Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący WZZ Sierpień 80.
W rozmowach wzięli udział sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa – przedstawiciele związków zawodowych, spółek węglowych, a stronę rządową reprezentowała minister przemysłu Marzena Czarnecka. „Umowa aktualna” to materiał czołówkowy tego wydania.
Jarosław Wieszołek został nowym prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzję taką podjęła w poniedziałek, 18 marca, rada nadzorcza SRK. Nowy prezes obejmie stanowisko 2 kwietnia. Natomiast od minionego poniedziałku w fotelu prezesa Polskiej Grupy Górniczej zasiada Leszek Pietraszek. Kim są nowi menedżerowie górniczych spółek - przeczytają Państwo na stronach pierwszej, czwartej i piątej naszego tygodnika.
Górnicy z ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) fedrują kolejną ścianę o znacznym, bo ponad dwukilometrowym wybiegu. Ściana 7, bo o niej mowa, uruchomiona została w pokładzie 504 w lutym br. Jej rozruch przebiegł bez większych problemów. Pisze o tym w materiale „Ściany na pełnych obrotach” red. Kajetan Berezowski.
Na łamach przypominamy, że trwa okres rozliczeniowy z fiskusem i swoje 1,5 proc. podatku możemy przekazać dla Organizacji Pożytku Publicznego. A taką właśnie jest Fundacja Rodzin Górniczych, działająca już od 27 lat. Przez ten czas organizacji udało się pozyskać i przekazać na rzecz przeszło 5500 podopiecznych ponad 36 mln zł. Warto pomagać.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok w sprawie decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącej kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Jednak to rozstrzygnięcie nie spowoduje wstrzymania działalności kopalni. Sprawa została zainicjowana przez organizacje ekologiczne, w większości z Niemiec i Czech. Przeczytają Państwo o tym w tekście red. Kajetana Berezowskiego „Kolejny wyrok na Turów”.
Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Mysłowicach architekci biura 2H+ z Katowic wykonali koncepcję zagospodarowania terenu i obiektów po KWK Mysłowice. W ramach koncepcji część pokopalnianych budynków ma zostać zrewitalizowana, a oprócz tego mają powstać nowe obiekty. Czy kopalnia odzyska blask? - zastanawia się red. Jacek Madeja.
Kopalnia Niwka-Modrzejów ponad 20 lat temu zniknęła z mapy Sosnowca. Choć niewiele po niej zostało, to pamięć o tym zakładzie jest wciąż żywa wśród mieszkańców tej części Sosnowca. Dotarliśmy do filmu, który górnicy nagrali w chwili likwidacji KWK Niwka-Modrzejów. Pisze o tym red. Maciej Dorosiński w artykule „Niezwykłe świadectwo ze zlikwidowanej kopalni”.
Ringi, siatka, kombajn przodkowy i dziesiątki najdrobniejszych szczegółów. W naszym dziale Po szychcie red. Kajetan Berezowski prezentuje sylwetkę Tomasza Marunowskiego modelarza, kombajnisty z ruchu Halemba kopalni Ruda, który po pracy stworzył górniczą makietę. A wszystko zaczęło się od pomysłu rzuconego przez jego syna Oskara.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie napisali że sośnica do srk!