Blisko połowa respondentów uważa, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos. Co trzeci Polak przyznaje, że sytuacja gospodarcza pogorszyła się i tyle samo osób uważa, że poprawi się ona w ciągu roku.
Zgodnie z opublikowanym badaniem kierunek zmian w kraju pozytywnie oceniło 46 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 35 proc. osób, a pozostałe 19 proc. uważa, że trudno jest to ocenić.
Badanie wykazało, że 16 proc. Polaków wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a według 31 proc. pogorszyła się ona. Zdecydowana większość, bo 53 proc. twierdzi, że sytuacja gospodarcza nie zmieniła się.
Patrząc na kolejne 12 miesięcy do przodu, to optymistami co do poprawy sytuacji gospodarczej jest 32 proc. respondentów, a pesymistami - 22 proc. Według 46 proc. osób sytuacja gospodarcza w ciągu najbliższego roku się nie zmieni.
Badanie wykazało, że 70 proc. Polaków uważa, że poziom bezrobocia w Polsce się nie zmieni. Co piąty badany twierdzi, że bezrobocie wzrośnie, a co dziesiąty - że będzie ono spadać.
Oceniając sytuację materialną gospodarstw domowych 66 proc. badanych wskazało, że nie zmieniła się ona w ciągu ostatniego roku. Według 24 proc. pogorszyła się, a co dziesiąty ocenił, że poprawiła się.
Więcej optymistów patrzy w przyszłość; co czwarty badany liczy, że sytuacja jego gospodarstwa domowego w ciągu roku się poprawi, zaś pesymistami jest 16 proc. respondentów. Nadal jednak większość stanowią ci, według których sytuacja materialna w ciągu następnych 12 miesięcy się nie zmieni.
Ipsos przekazał ponadto, że zgodnie z lutowym badaniem, zdecydowanej większości respondentów (75 proc.) wystarcza środków na życie. 9 proc. badanych nie wystarcza, a 16 proc. osób deklaruje, że może odkładać pieniądze.
Z sondażu wynika, że niemal połowa badanych (47 proc.) spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu lub spadku inflacji. Szybkiego wzrostu cen spodziewa się 9 proc. respondentów, a 44 proc. - takiego samego tempa wzrostu inflacji.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-12 lutego na reprezentatywnej grupie 1 tys. Polaków w wieku powyżej 15. roku życia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.