Na koniec 2023 r. w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW - wynika z opublikowanych w piątek, 15 marca, danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy.
Zgodnie z raportem URE na temat energii wytworzonej z OZE w mikroinstalacjach i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2023 r., 98 proc. mikroinstalacji było użytkowane przez prosumentów, a 99,8 proc. były to instalacje fotowoltaiczne.
W 2023 r. mikroinstalacje OZE wprowadziły do sieci dystrybucyjnych ponad 7,3 TWh energii elektrycznej, w 99,7 proc. pochodzącej z instalacji PV. 7,1 TWh tej energii pochodziło z instalacji prosumenckich. Z mikroinstalacji pochodziło więc niespełna 4,5 proc. wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej, ponieważ zgodnie z danymi PSE, w ubiegłym roku polska produkcja wyniosła 163,6 TWh.
Jak zauważył URE, w ostatnich latach obserwowany jest spadek dynamiki przyrostu liczby nowych mikroinstalacji oraz wolumen wyprodukowanej przez nie energii. Dynamika wzrostu liczby mikroinstalacji prosumenckich zmniejszyła się z ok. 41 proc. w 2022 r. do ok. 15 proc. w 2023 r. Spada także dynamika wzrostu ilości energii wprowadzanej przez nie do sieci, z ok. 110 proc. w 2022 r. do ok. 26 proc. w 2023 r.
Na koniec 2023 r. ponad dwie trzecie mikroinstalacji prosumenckich, blisko 930 tys. przyłączonych było do sieci dwóch operatorów: PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Również do sieci tych OSD wprowadzono blisko dwie trzecie energii wyprodukowanej przez najmniejsze instalacje OZE.
Od lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku prosumenckich instalacji odnawialnych źródeł energii, których liczba w 2023 r. sięgnęła 1,4 mln. Dynamika ich rozwoju na przestrzeni ostatnich lat, zarówno liczby, jak i mocy mikroinstalacji OZE, potwierdza konieczność zwiększenia inwestycji w infrastrukturę sieciową. A sieci dystrybucyjne to jeden z najważniejszych obszarów działań podejmowanych przez Urząd Regulacji Energetyki - podkreślił Prezes URE Rafał Gawin, cytowany w informacji Urzędu.
Mikroinstalacje to najmniejsze instalacje OZE przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, które zgodnie z definicją ustawową mają łączną moc zainstalowaną elektryczną nie większą niż 50 kW oraz ewentualnie moc osiągalną cieplną w skojarzeniu nie większą niż 150 kW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.