Kopalnia Bolesław Śmiały zakończyła 2023 r. dobrymi wynikami zarówno na wydobyciu, jak i na robotach przygotowawczych. W obu przypadkach przekroczono plany techniczno-ekonomiczne. Realizowane jest również wejście w pokład 325, w parceli S3 za „uskokiem Wojciech”.
Kopalnia w br. nadal realizować będzie wydobycie oparte na dwuścianowym modelu funkcjonowania. Do końca marca br. fedrowana ma być ściana 619 w pokładzie 326. Z kolei w pokładzie 325/1 wybierana jest obecnie ściana 596, uruchomiona w listopadzie ub.r. Zgodnie z planem jej eksploatacja zakończy się w maju. Pierwsza miała w momencie uruchomienia 990 m wybiegu, 187 m długości, a miąższość pokładu wynosiła do 2,2 m. Ścianę 696 cechuje zdecydowanie krótszy wybieg, bo 560 m. Ponadto liczy 175 m długości oraz do 2,4 m wysokości.
– Oba fronty robót posuwają się naprzód bez większych problemów, można sobie tylko życzyć, żeby dalej tak było – zwraca uwagę nadsztygar górniczy Marcin Płoneczka.
Oddziałami wydobywczymi G1 i G2 kierują Rafał Jendrysik i Szymon Radomski.
Tymczasem brygady oddziału zbrojeniowo-likwidacyjnego GZL zbroją dwie kolejne ściany, a mianowicie 620 w pokładzie 326 oraz 597 w pokładzie 325/1. Pierwsza ma ruszyć w kwietniu, a druga w maju. I tym razem ich wybiegi i długości będą bardzo zróżnicowane. I tak wybieg ściany 620 liczyć ma ok. 960 m, a jej długość 194 m, natomiast ściana 597 ma mieć wybieg niemalże o połowę mniejszy, tj. ok. 420, ale za to długość wynosi ok. 245 m. Furty eksploatacyjne wahają się w granicach od 1,6 m do 2,5 m. Jednocześnie brygady oddziału zbrojeniowo-likwidacyjnego GZL prowadzą likwidacje ścian 595 i 615.
– Dwa zbrojenia i dwie likwidacje to mnóstwo pracy. Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat mamy taką właśnie sytuację. Dla pracowników kopalni to bardzo duże wyzwanie – wskazuje Marcin Płoneczka.
Sądząc po doświadczeniach z eksploatacji ścian sąsiednich, w tych planowanych do uruchomienia inżynierowie z Bolesława Śmiałego spodziewają się dobrych warunków geologiczno-górniczych.
– Na uwagę zasługuje także fakt, że w ścianie 597 rozpoczną pracę urządzenia zakupione w 2023 r. – nowy komplet przenośników zgrzebłowych wraz z kruszarką i urządzeniami przekładkowymi – podkreśla Robert Kamiński, kierownik robót górniczych ds. zbrojeń, likwidacji, przewozu dołowego i transportu.
Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ścianę 597. Wart podkreślenia jest fakt, że skrzyżowanie ściany z chodnikiem nadścianowym prowadzone będzie bezwnękowo przy użyciu sekcji obudowy zmechanizowanej. Rozwiązanie takie w znacznym stopniu podnosi stan bezpieczeństwa osób pracujących w rejonie skrzyżowania oraz skraca czas zabudowy rejonu skrzyżowania.
– To trzecia ściana, w której zastosowaliśmy takie rozwiązanie. Do tej pory sprawdzało się ono bardzo dobrze, gdyż wyklucza zastosowanie na skrzyżowaniu obudowy indywidualnej – zwraca uwagę Robert Kamiński.
Po zakończeniu aktualnie prowadzonych robót przed oddziałem GZL stoją kolejne zadania, w tym likwidacje ścian 619 i 596, a także kolejne zbrojenie. Chodzi m.in. o ścianę 598, która ma ruszyć w pierwszym kwartale 2025 r.
Oddziały GRP1 i GRP2 również stają więc na wysokości zadania. Kierują nimi Ariel Dobras i Grzegorz Leś. Kopalnia planuje kolejne fronty robót na lata 2025/2026. Rozcinane są: ściana 598 w pokładzie 325/1, 621 w pokładzie 326 oraz 318/1 w pokładzie 318.
W łaziskiej kopalni poczyniono również niezbędne inwestycje służące m.in. poprawie bezpieczeństwa pracy załogi. W ruchu jest pięć nowych kolejek podwieszanych spalinowych realizujących transport materiałów przy pracach likwidacyjno-zbrojeniowych, a także transport ludzi do ścian i przodków. Poza tym świetnie spisuje się nowy kompleks ścianowy, którym realizowane jest obecnie wydobycie ze ściany 619.
W najbliższych latach kopalnia Bolesław Śmiały będzie koncentrować wydobycie w pokładzie 318. W tym rejonie w trakcie rozcinania jest pierwsza ściana – 318/1. Realizowane jest również wejście w pokład 325, w parceli S3 za „uskokiem Wojciech”. Planuje się tam rozcięcie kilku kolejnych ścian. Nie ma wątpliwości co do tego, że łaziska kopalnia rozcina swe złoża z dużym wyprzedzeniem. Pod tym względem z pewnością przoduje na tle innych zakładów górniczych Polskiej Grupy Górniczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.