W piątek, 15 marca, odbędzie się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych, którzy są sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia notyfikacji tego dokumentu.
Spotkanie ma się rozpocząć w piątek o godz. 11 w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach przy ulicy Powstańców.
Przypomnijmy, że z wnioskiem o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania stron umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i województwa śląskiego zwrócił się 20 lutego do minister przemysłu przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który jest jednym z głównych architektów umowy społecznej.
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaznaczył w wystąpieniu, że choć w maju tego roku miną trzy lata od podpisania umowy społecznej, wciąż nie została ona notyfikowana przez Komisję Europejską. Dodał też, że od kilkunastu miesięcy nie odbyło się też żadne spotkanie sygnatariuszy, podczas którego przedstawiciele związkowców, pracodawców i rządu mogliby omówić oraz ocenić stan realizacji postanowień umowy.
– Pragnę wyrazić nadzieję, że po objęciu przez Panią Minister kierownictwa resortu przemysłu, współpraca pomiędzy stronami umowy społecznej ulegnie radykalnej poprawie, a tempo wdrażania w życie zapisów tego dokumentu znacząco przyspieszy – podkreślił Dominik Kolorz.
16 lutego podczas konferencji prasowej w Katowicach minister Marzena Czarnecka przekazała, że w trakcie wizyty w Brukseli uzyskała od unijnych komisarzy zapewnienie, że umowa społeczna jest nadal aktualna, ale wniosek notyfikacyjny będzie wymagał korekty. Dodała, że korekta będzie składana w marcu i kwietniu.
Podpisana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w 2021 roku umowa zawiera uzgodnione wspólnie zapisy dotyczące: mechanizmu finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, indeksacji wynagrodzeń, zasad budowy i wdrażania instalacji tzw. czystego węgla, powołania specjalnego Funduszu Transformacji Śląska, gwarancji zatrudnienia, pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych jednostek produkcyjnych. W dokumencie ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.
Kluczowym elementem Umowy Społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy.
W umowie zapisano również, że podjęte zostaną prace nad stworzeniem dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem węgla kamiennego oraz dla gmin górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co o premii wam się zapomniało ? Od stycznia powinniśmy więcej zarabiać według umowy. Jakoś dziwnie wszyscy omijają ten temat..
Ciekawe czy związkole odezwa się na temat koksu na bielszowicach ha ha ha
Od kiedy urlopy górnicze?