Kolej nie spieszy się z odbudową skradzionego toru, którym w niedalekiej przeszłości wywożono węgiel kopalń w Piekarach Śląskich. Choć trasa w perspektywicznych planach przewidywana jest jako towarowa obwodnica Bytomia, to na razie nie ma widoków na szybką reaktywację.
W listopadzie i grudniu 2023 r. miały miejsce kradzieże mienia kolejowego na terenie Bytomia i Piekar Śląskich. W obu przypadkach ujęto osoby podejrzane o ten czyn. W Bytomiu skradziono zdemontowane szyny ze szlaku Chorzów Stary – Bytom, przewidziane do ponownej zabudowy w innym miejscu. Teren, z którego dokonano kradzieży, został przekazany wykonawcy modernizacji fragmentu tak zwanej Węglówki, czyli linii kolejowej 131 Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Za właściwe zabezpieczenie terenu odpowiadał w tym wypadku wykonawca prac.
w Piekarach Śląskich natomiast skradziono elementy nawierzchni nieczynnego toru linii kolejowej 145 Chorzów Stary – Radzionków, będące własnością PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Linia ta łączy Radzionków z Chorzowem tylko z nazwy. W przeszłości rozebrany został jej znaczny odcinek od Piekar Śląskich do Chorzowa Starego. Trasa, którą wywożono węgiel z KWK Andaluzja, a potem z ówczesnej KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary, jest obecnie tylko częściowo użytkowana. Złodzieje dobrali się do odcinka, którym po likwidacji kopalń nic nie jeździ. I nie zapowiada się, żeby szkoda poczyniona przez złodziei szybko została naprawiona.
– Linia kolejowa 145 na odcinku Piekary Śląskie Szarlej - Brzeziny Śląskie nie jest obecnie wykorzystywana w ruchu pociągów. W przypadku wyrażenia przez przewoźnika chęci realizowania połączeń, linia zostanie we właściwy sposób przygotowana do prowadzenia ruchu – stwierdza Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.
Optymistyczne plany przewidują jednak, że po linii nr 145 znów pojadą pociągi z węglem i inne składy towarowe. Tak się może stać, jeśli zapadnie decyzja o rozdzieleniu ruchu pasażerskiego od towarowego w rejonie Bytomia.
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują dokumentację przedprojektową dla zadania „Prace na odcinku Katowice Zawodzie – Mysłowice – Sosnowiec Jęzor wraz z dobudową torów aglomeracyjnych oraz na obwodnicach towarowych GOP na odc. Katowice Muchowiec – Chorzów Stary – Piekary Śl. Szarlej – Radzionków wraz z przyległymi łącznicami” w ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 138 na odcinku Katowice – podg. Szabelnia – Mysłowice”.
Opracowania dokumentacji przedprojektowej miało być pierwotnie gotowe do końca 2023 roku, ale termin ten został przesunięty.
– Zakończenie prac studialnych planowane jest w IV kwartale 2024 r. Zmiana terminu zakończeniach tych prac wynika z konieczności przeanalizowania wielu wariantów inwestycyjnych na dużym obszarze i przy złożoności układów torowych. Celem zadania jest wypracowanie najlepszych rozwiązań, które zaspokoją w maksymalny możliwy sposób zidentyfikowane potrzeby ruchowe. Prowadzenie prac studialnych określi zakres projektu, jego efekty oraz koszty realizacji. W analizach linia kolejowa 145 Chorzów Stary – Radzionków zakładana jest jako dwutorowa i zelektryfikowana. Zakres zadania będący przedmiotem analiz studialnych stanowią też linie kolejowe, m. in. 161 Katowice Szopienice Północne – Chorzów Stary i 171 Dąbrowa Górnicza Towarowa – Panewnik. Linie zostaną zanalizowane pod kątem zakresu prac w celu poprawy podróży i przewozu towarów - wyjaśnia Katarzyna Głowacka z PKP PLK.
Odbudowa linii nr 146 jako dwutorowej zelektryfikowanej dałaby podstawę do ponownego wykorzystania nieczynnej od kilku lat krótkiej linii nr 887. To jednotorowa niezelektryfikowana linia kolejowa w Piekarach Śląskich, łącząca rozjazd na posterunku odgałęźnym Jup (Julian Pomocniczy) z bocznicą szlakową zlikwidowanej KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary, czyli dawnej kopalni Julian. W założeniach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogłaby tędy w przyszłości prowadzić alternatywna trasa dojazdowa na lotnisko w Pyrzowicach. Ale to melodia przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.