Dokładnie od tygodnia KGHM Polska Miedź ma nowy zarząd, na którego czele stroi prezes Andrzej Szydło. Ponadto 6 marca na stanowiska wiceprezesów rada powołała Zbigniewa Bryję, Piotra Stryczka, Piotra Krzyżewskiego oraz Mirosława Laskowskiego. Skład zarządu KGHM uzupełnia Mirosław Kidoń - wiceprezes ds. aktywów zagranicznych, który pozostał na stanowisku. Poniżej prezentujemy sylwetki nowych członków zarządu KGHM, które zostały przedstawione w raporcie bieżącym opublikowanym w środę, 13 marca.
Prezes KGHM Andrzej Szydło to absolwent Wydziału Mechaniczno – Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, a także Szkoły Menedżerów w Przemyślu oraz Studium Strategicznego i Operatywnego Zarzadzania w Przedsiębiorstwie. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania wartością firmy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Doświadczony manager specjalizujący się w zarządzaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań oraz realizacji projektów inwestycyjnych i remontowych. Zajmował się m.in. wdrażaniem zarządzania wg norm ISO oraz Zintegrowanych Systemów Zarządzania. Ma umiejętności w zakresie negocjacji oraz zarządzania projektami w metodologii Prince2 i Ten Step. Umiejętności doskonalił podczas szkoleń z obszarów strategii, prawa pracy czy HR. Uczestniczył w KGHM Executive Academy organizowanej przez IMD.
Od 2021 r. członek zarządu Hyundai Engineering Poland, wcześniej członek zarządu SPS Inscon. Od początku kariery zawodowej związany z KGHM Polska Miedź, gdzie przeszedł drogę od mistrza zmianowego Huty Miedzi Głogów, przez kierownika wydziału elektrociepłowni, głównego energetyka, dyrektora ds. technicznych oraz dyrektora naczelnego tego oddziału.
W latach 2010 - 2014 pracował w Centrali KGHM Polska Miedź na stanowisku dyrektora departamentu infrastruktury produkcyjnej, dyrektora departamentu technologii oraz dyrektora Programu Modernizacji Pirometalurgii. Był również przewodniczącym a później sekretarzem rady nadzorczej spółki z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź, Energetyka.
Ma Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Srebrny Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju. Otrzymał również odznakę honorową Ministra Gospodarki Za zasługi dla Energetyki. W 2006 roku wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla KGHM Polska Miedź
Wiceprezes ds. rozwoju Zbigniew Bryja to doświadczony menadżer specjalizujący się w branży wydobywczej, zwłaszcza w zarządzaniu spółkami, nadzorze nad produkcją, nadzorze nad działaniami inwestycyjnymi w zakresie górnictwa i hutnictwa oraz nad działalnością kopalń. Związany z KGHM od początku kariery zawodowej. W latach 1995 – 1997 pełnił funkcję głównego inżyniera ds. mechaniki górotworu i obudowy w KGHM Polska Miedź Oddział Zakłady Górnicze Rudna, a następnie w latach 1997 – 2002 był dyrektorem ds. rozwoju i przygotowania produkcji w tym oddziale.
Piastował stanowisko dyrektora naczelnego Oddziału ZG Polkowice-Sieroszowice w latach 2002 - 2003. Od roku 2003 do roku 2006 pracował w Biurze Zarządu KGHM Polska Miedź (obecnie Centrala) jako dyrektor generalny górnictwa, a później jako dyrektor generalny ds. inwestycji i rozwoju. W ostatnich latach był prezesem zarządu spółek: PAK KWB Adamów, PAK KWB Konin, PAK Górnictwo.
Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu przedsiębiorstwami, produkcją oraz z zakresu technologii górniczych. Swoje umiejętności w doskonaleniu procesów produkcyjnych czy projektach inwestycyjnych zdobywał zarówno w KGHM, jak i poza Grupą Kapitałową.
Jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: technologia eksploatacji złóż, a także studium geofizyki górniczej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył szereg kursów menadżerskich na międzynarodowych uczelniach dotyczących doskonalenia procesów inwestycyjnych oraz finansowych w spółkach.
Jest autorem oraz współautorem wielu artykułów oraz publikacji w dziedzinach, w których się specjalizuje. Posiada I, II i III stopień generalnego dyrektora górniczego nadany przez Ministra Gospodarki.
Został uhonorowany Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Otrzymał również honorowe wyróżnienie Zasłużony dla KGHM Polska Miedź oraz Zasłużony dla ZG Rudna
W latach 2002 – 2005 powołany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na członka Komisji ds. Tąpań, Odbudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi, a w latach 1998 – 2000 na członka Komisji ds. Odbudowy Wyrobisk Korytarzowych i Komorowych.
Wiceprezes da. Korporacyjnych Piotr Stryczek posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności biznesowej, doradztwa strategicznego i nadzoru korporacyjnego. Specjalizuje się w restrukturyzacji rozwojowej przedsiębiorstw i inwestycjach kapitałowych.
Od 2015 r. był prezesem zarządu Automatyka, przedsiębiorstwa zajmującego się kompleksowym wdrażaniem nowych i utrzymaniem istniejących systemów sterowania ciągami technologicznymi w oparciu o nowoczesne rozwiązania światowych producentów. Związany z KGHM Polska Miedź, gdzie pracował m.in. jako dyrektor departamentu nadzoru właścicielskiego. Prowadził procesy restrukturyzacji majątkowej i kapitałowej KGHM i nadzorował spółki z Grupy Kapitałowej. W latach 2002 – 2006 był wiceprezesem spółki z GK KGHM, Pol-Miedź Trans. W trakcie swoje ścieżki zawodowej piastował również kierownicze funkcje w firmach Telefonika S.A. oraz TELBESKID.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo oraz administracja o profilu zarządzania. Ma aplikację Radcy Prawnego. Ukończył szereg szkoleń i kursów z zakresu rachunkowości, komunikacji strategicznej czy przejęć kapitałowych. Zasiadał w radach nadzorczych i zarządach wielu spółek kapitałowych, w tym w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Zagłębiu Lubin, KGHM Metale oraz Krakowskiej Fabryce Kabli.
Wiceprezes ds. finansowych Piotr Krzyżewski to menedżer z wieloletnim doświadczeniem zarówno w branży produkcyjnej, jak i inwestycyjnej. Ma praktykę w obszarze zarządzania spółką, grupą kapitałową oraz finansami w rozbudowanych grupach kapitałowych. Specjalizuje się w ocenie opłacalności inwestycji, restrukturyzacji, optymalizacji procesów, zarządzaniu ryzykiem finansowym, zarządzaniu płynnością oraz budowaniu i realizacji strategii finansowania.
Doktor ekonomii, absolwent Szkoły Główniej Handlowej w Warszawie na kierunkach finanse i bankowość oraz międzynarodowe stosunki ekonomiczne. Ma licencję maklerską oraz ukończone liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania zespołem, zarządzania kryzysem, komunikacji i współpracy międzynarodowej.
W latach 2006 - 2014 zarządzał finansami w Polskim Holdingu Obronnym, a następnie pełnił funkcję prezesa ARP Venture. W latach 2016 – 2018 doradca zarządu oraz CFO w spółce Edge One Solutions. Od roku 2017 był prezesem Zarządu ADV, a następnie od roku 2018 do 2020 członkiem zarządu Luma Holding Ltd. (wcześniej CEO, później CFO), a także Członkiem Komitetu Inwestycyjnego. Zajmował się nadzorem nad całością finansów grupy kapitałowej w Polsce i za granicą. Od 2022 r. pracował jako dyrektor biura finansów spółki z WIG20 - JSW, gdzie był m.in. odpowiedzialny za płynność spółki i grupy kapitałowej, zabezpieczenie ryzyka kursowego oraz nadzór finansowy nad kluczowymi inwestycjami.
Stworzył model biznesowy, utworzył i zarządzał funduszem drugiej rundy w Polsce. Zbudował i pozyskał pierwsze w Europie Środkowej i Wschodniej, jedno z pierwszych w Europie finansowań zrównoważonych (SLL) w sektorze wydobywczym. Ma doświadczenie managerskie w przemyśle wydobywczym i hutniczym w Europie oraz Afryce. Zrealizował wiele transakcji trade finance z partnerami z różnych kontynentów.
Ma doświadczenie w negocjacjach, due diligence, przeprowadzaniu i nadzorowaniu transakcji nabycia spółek w Polsce i zagranicą. Członek rad nadzorczych, komitetów inwestycyjnych – odpowiedzialny za procesy połączeń, restrukturyzacji, procesy optymalizacyjne oraz określanie kierunków rozwoju.
Wiceprezes ds. produkcji Mirosław Laskowski od początku kariery zawodowej jest związany z KGHM Polska Miedź, gdzie w latach 2015 – 2016 pełnił funkcję wiceprezesa ds. produkcji. Był dyrektorem w oddziałach spółki: Zakłady Górnicze Rudna, Zakłady Górnicze Polkowice – Sieroszowice oraz w pionie dyrektora naczelnego ds. produkcji w centrali spółki.
Doświadczony manager z sukcesami w zarządzaniu dużymi zespołami pracowników odpowiedzialny za wdrażanie rozwiązań wspomagających efektywność biznesową i optymalizację kosztową przedsiębiorstwa. Odpowiadał m.in. za planowanie rozwoju głównego ciągu produkcyjnego oraz poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii i metod zarządzania strukturami organizacyjnymi w miedziowej spółce.
Ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu planów rozwoju spółki w perspektywie 40-50 letniej. Brał czynny udział we wdrożeniu systemów zarządzania Lean Management na bazie 5S i TPM. Jest współtwórcą kilku systemów eksploatacji złóż rud miedzi oraz pomysłodawcą i współtwórcą jednolitej polityki bezpieczeństwa KGHM opartej na 3 filarach: edukacji, środowisku i zdrowiu. Tworzył w miedziowej spółce rozwiązania w zakresie zwalczania zagrożeń górniczych. Był również odpowiedzialny za kierowanie licznymi akcjami ratowniczymi. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za akcję ratunkową w kopalni Rudna w marcu 2013 r.
Absolwent Wydziału Górniczego ze specjalnością technologia eksploatacja złóż Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania finansami oraz organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał w Akademii Przywództwa i Akademii Innowacji w ICAN Institute oraz TenStep Academy w Warszawie.
W latach 2017-2018 był członkiem Komisji ds. Zagrożenia Gazogeodynamicznego powołanej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Od listopada 2018 r. jest członkiem Komisji ds. Zagrożeń przy Prezesie Wyższego Urzędu Górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.