W ramach pomocy krajom rozwijającym się Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy od 6 lat szkoli angolskich geologów – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez placówkę. Teraz nadszedł czas na wspólne poszukiwanie złóż kopalin w Catandzie oraz wdrażanie projektów dotyczących zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych Angoli.
W dniu 21 marca 2011 r. Instytut gościł Lizeth Satumbo Penę - Ambasador Republiki Angoli w Polsce, Manuela Joao – radcę ambasady, Antonia Felixa - szefa protokołu i tłumacza ambasady oraz Krzysztofa Kubackiego - dyrektora departamentu eksploracji i projektów zasobowych KGHM Polska Miedź SA i Jana Kudełkę - wiceprezesa zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. CBR. Gospodarzem spotkania był Marek Graniczny - zastępca dyrektora PIG, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej, któremu towarzyszyli pracownicy Instytutu: Stanisław Wołkowicz z zakładu geologii złóż, Tadeusz Smakowski z zakładu informacji o złożach i obszarach górniczych oraz Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z samodzielnej sekcji współpracy z zagranicą.
Dyrektor Marek Graniczny zaprezentował gościom historię Instytutu oraz zadania wynikające z ustawowej roli państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej. Przedstawił także doświadczenia Instytutu we współpracy międzynarodowej i programie pomocy dla krajów rozwijających się. Uzupełnieniem tej prezentacji było podsumowanie sześciu lat kooperacji Instytutu z Angolą. Polegała ona przede wszystkim na szkoleniu kadry Instituto Geológico de Angola – IGEO, czyli angolskiego odpowiednika naszej instytucji. Stanisław Wołkowicz pokazał liczne zdjęcia z warsztatów organizowanych dla kadry IGEO w Warszawie oraz Luandzie.
Prezentacje te stały się punktem wyjścia do rozmów o dalszej współpracy, zwłaszcza o poszukiwaniach złóż surowców mineralnych w masywie karbonatytowym Catandy i w innych wielce obiecujących obszarach Angoli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.