Świat wciąż debatuje nad konsekwencjami zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w życiu codziennym, a przemysł wydobywczy korzysta z niej pełnymi garściami. Pisze o tym portal mining.com, którego dziennikarze odwiedzili MWC Barcelona, coroczne targi poświęcone branży komunikacji mobilnej.
- Sektor podjął już wysiłki mające na celu przekształcenie działalności z tradycyjnego ciężkiego sprzętu i operacji na miejscu w kopalnie integrujące łączność, automatyzację i sztuczną inteligencję. Podczas wizyty na MWC Barcelona, corocznych targach poświęconych branży komunikacji mobilnej, mining.com miał okazję przekonać się, jak świat telekomunikacji i górnictwa są coraz bardziej ze sobą powiązane. Na zaproszenie giganta telekomunikacyjnego Huawei firma mining.com – pierwsze media górnicze, które kiedykolwiek uczestniczyły w MWC – zobaczyły czujniki, inteligentne kamery i skrzynki przekaźnikowe 5G gotowe do wdrożenia w kopalniach na całym świecie - pisze portal.
Medium informuje, że było głośno wokół nowej generacji mobilnego Internetu – „5.5G” lub „5G Advanced”. Oczekuje się, że nowy standard sprawi, że same sieci staną się bardziej „inteligentne” dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a jednocześnie zwiększy się wydajność i zmniejszy ogólne zużycie energii.
Jack Chan, wiceprezes Huawei ds. globalnego marketingu i rozwiązań dla górnictwa, ropy i gazu, został zapytany, dlaczego firma zaczęła opracowywać rozwiązania dla tej branży. Odpowiedział: - Bezpieczeństwo.
- W Chinach prawie 3 miliony górników pracuje w 4400 kopalniach węgla, które znajdują się pod ziemią i często odnotowują śmiertelne wypadki - podkreślił Chan, cytowany przez górnicze medium. - Wyprowadzając pracowników z tuneli do pomieszczenia pełnego ekranów wyświetlających liczby, wykresy i obrazy, firma nie tylko ratuje życie, ale jest także bardziej atrakcyjna dla nowych pokoleń.
Jego zdaniem infrastruktura technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) ma kluczowe znaczenie dla wspierania inteligentnego górnictwa.
- Bez szybkich i niezawodnych sieci komunikacyjnych, dużej mocy obliczeniowej, szybkiego przechowywania danych i czujnego bezpieczeństwa sieci podstawowe zadania, w tym monitorowanie w czasie rzeczywistym i natychmiastowa wymiana danych, są niemożliwe. Młodzi ludzie nie chcą spędzać godzin pod ziemią, w upale i wdychając odzyskane powietrze, ale chętnie siedzą w pomieszczeniu z klimatyzacją i monitorują działania w czasie rzeczywistym – wyjaśnił portalowi mining.com.
Dziennikarze przypominają, że rozwiązania zdalne i cyfrowe są powszechne w kopalniach w Kanadzie i Australii, ale Chiny pozostają w tyle i obecnie tamtejszy rząd postawił za cel osiągnięcie podstawowej cyfryzacji wszystkich kopalń do 2035 r. Ich zdaniem, Huawei jest o krok do przodu dzięki opartemu na sztucznej inteligencji Pangu Mining – zestawowi aplikacji wprowadzonych w lipcu ubiegłego roku, które zostały opracowane w oparciu o pilotażową weryfikację dużych modeli sztucznej inteligencji na poziomie przemysłowym.
Łącznie istnieje 21 scenariuszy zastosowań związanych z dziewięcioma rodzajami działalności operacyjnej, a mianowicie wydobyciem węgla, drążeniem tuneli, transportem podstawowym, transportem pomocniczym, podnoszeniem, monitorowaniem bezpieczeństwa, zapobieganiem uderzeniom skał, przygotowaniem węgla i koksowaniem.
- Tąpnięcia są szczególnie trudnym problemem w górnictwie. Podstawowym sposobem zapobiegania jest wiercenie otworów odprężających, których jakość ma znaczenie. Shandong Energy udało się sprostać temu wyzwaniu w swoich kopalniach węgla Lilou i Xinjulong, wdrażając model sztucznej inteligencji Huawei - czytamy.
Dziennikarze podkreślają, że dzięki możliwościom rozpoznawania wizualnego Pangu może inteligentnie analizować jakość wierceń odprężających i pomagać pracownikom zajmującym się zapobieganiem uderzeniom skał w weryfikacji jakości, zmniejszając ich obciążenie pracą związaną z przeglądami o 82 proc. Przeprowadzenie takich kontroli zajmowało zwykle trzy dni; teraz czas został skrócony do 10 minut.
Mining.com informuje, że chilijska spółka Codelco, największa na świecie firma wydobywcza miedzi, również przyjęła rozwiązania Huawei, aby zaradzić nierentownym kopalniom i projektom, które ograniczyły zarówno produkcję, jak i zyski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.