W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie ministra aktywów do ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Rozporządzenie dotyczy przyznawania i rozliczania dotacji na osłony.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, tryb oraz sposób przyznawania i rozliczania dotacji celowej z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Wchodzi w życie 14 dni po publikacji.
Rozporządzenie dotyczy ustawy z sierpnia 2023 r., zgodnie z którą odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy. Dla osób z co najmniej 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać z urlopów przedemerytalnych, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.
Na początku lutego 2024 r. Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy publicznej o wartości 300 mln euro na osłony socjalne, przewidziane ustawą.
Ustawa wcielała w życie postanowienia zawartej w grudniu 2022 r. roku umowy społecznej, poprzedzającej przygotowywane węglowych aktywów wytwórczych oraz kopalń węgla brunatnego do NABE - Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 7 września 2023 r., Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE, a Sejm wetem Senatu nie zajął się przed końcem kadencji, co wstrzymało procesu tworzenia Agencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedy urlopy W PGG DLACZEGO NIKT O TYM NIE MÓWI???
Janinian, niestety obecnie cena produkcji energii z węgla na skutek niebotycznych zarobkow górników to bez przesylu jakieś 1,5,l/kWh - to że jest taniej to tylko dlatego, że reszta Polaków się na to spada w podatkach. No i w pewnych okresach oczywiście OZE produkuje znacznie taniej - właśnie bliżej tych 20gr za kWh. Zobacz jak Tauron buduje instalacje OZE, właśnie dlatego żeby zyskami z OZE przykryć straty wynikające z produkcji energii z węgla. Brzeszcze, Janina i Sobieski powinny się już dawno zacząć zwijać a nie szykować nowe ściany. Kiedy powstanie fabryka samochodów w Jaworznie i będzie można tam przenieść górników to PKW jako nie mające szans na generowanie zysku przy obecnym koszcie pracy i spadajacej wydajności(każdy górnik wydobywa mniej niż 5 lat temu), to będzie można na spokojnie zacząć likwidację PKW.
Właśnie wprowadzić urlopy w pgg
Taaaa a Niemcy fedrują sobie odkrywkowo na pełnej kurtyzanie...
PGG odda ludzi na brunatny i cyk po górnictwie i prąd o 1000% w górę i ta niedobra unia, ale będzie kasa na cyrk z UE więc gornictwo można zwijać.
Oraz w reszcie kopalnictwa węglowego! PKW i inne! Czekamy z utęsknieniem!
Jak można posyłać energetyków na wcześniejsze emerytury? To prąd już jest nie potrzebny?chcecie pozamykać elektrownie które produkują 1kwh za 20gr?
Kiedy urlopy i odprawy w PGG?