Możliwość szkolenia hinduskich ratowników górniczych na obiektach treningowych należących do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - było jednym z tematów spotkania Joydeepa Roya, głównego urzędnika konsularnego Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie i dr. inż Piotra Buchwalda, prezesa CSRG w Bytomiu - podały służby prasowe stacji. Rozmawiano także o skorzystaniu z bogatego doświadczenia polskich ratowników w zakresie prowadzenia akcji.
Gość z Indii podkreślił, że hinduskie służby ratownictwa górniczego, mogą również współpracować ze względu na odległość m.in. z australijskimi ratownikami górniczymi. jednak szukając różnych opcji na całym świecie usłyszeli wiele pozytywnych opinii o polskim ratownictwie górniczym, które jest oceniane bardzo wysoko.
W czasie wizyty w Stacji, Joydeep Roy szczegółowo zapoznał się ze strukturą bytomskiej jednostki oraz potencjałem, jakim dysponuje.
- Ogromnie cieszy mnie fakt, iż na liście potencjalnych podmiotów, poszukiwanych na całym świecie do szkolenia indyjskich ratowników górniczych znalazła się Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Oczywiście pragnę podkreślić, że indyjskie służby ratownictwa górniczego są dopiero na etapie poszukiwania najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania i z pewnością ostateczna ich decyzja będzie zależeć od wielu czynników, w tym z pewnością również finansowych – powiedział tuż po spotkaniu dr inż. Piotr Buchwald, prezes CSRG.
Warto przypomnieć, że Indie są światowym potentatem w dziedzinie wydobywania węgla kamiennego, a plany rozwojowe sektora górniczego sięgają najbliższych trzech dekad. Już do 2027 r. tamtejszy rząd planuje roczne wydobycie węgla na poziomie 1,4 mld t, a do 2030 na poziomie blisko 1,6 mld t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.