Międzynarodowa Agencja Energetyczna uruchamia program mający na celu zabezpieczenie dostaw minerałów kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ popyt szybko rośnie, a produkcja pozostaje w rękach kilku kluczowych producentów, powiedział we wtorek jej dyrektor wykonawczy – informuje Reuters.
Fatih Birol, dyrektor MAE, powiedział agencji prasowej, że produkcja samochodów elektrycznych, paneli słonecznych i innego sprzętu energetycznego wymaga stałych dostaw minerałów, takich jak lit, kobalt i miedź.MAE w dalszym ciągu obserwuje rynki ropy i gazu, ale łańcuch dostaw technologii energetycznych stanowi ważne, pojawiające się wyzwanie dla bezpieczeństwa.
- To jest powód, dla którego rozpoczynamy program bezpieczeństwa kluczowych minerałów – stwierdził.
Dodał, że świat nie jest w stanie nadążyć za popytem. Dodatkowo zdolność do produkcji tych kluczowych minerałów jest skoncentrowana w jednym lub dwóch krajach. Podkreślił, że nowy program był „inspirowany naszym mechanizmem bezpieczeństwa naftowego”, który wymaga od krajów członkowskich utrzymywania zapasów ropy na okres 90 dni, które można uwolnić w przypadku zakłóceń w dostawach na świecie.
Z danych MAE wynika, że to Chiny są głównym producentem 30 z 50 materiałów krytycznych oraz czołowym na świecie producentem i przetwórcą metali ziem rzadkich. W 2023 roku kraj ten nałożył ograniczenia na eksport galu i germanu oraz rodzajów grafitu, próbując chronić dominację na rynku metali strategicznych.
- Posunięcie MAE następuje w momencie, gdy kraje wzmagają wysiłki na rzecz ograniczenia emisji, co wymaga gotowych dostaw kluczowych minerałów, takich jak lit, miedź, nikiel, kobalt, mangan i grafit wykorzystywanych w akumulatorach oraz pierwiastki ziem rzadkich stosowane w turbinach wiatrowych i pojazdach elektrycznych. Ten nowy popyt wzbudził obawy dotyczące zmienności cen i bezpieczeństwa dostaw, w związku z czym MAE ostrzegła, że nawet w zelektryfikowanym systemie energetycznym bogatym w odnawialne źródła energii geopolityka pozostaje kluczową kwestią - informuje Reuters.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.