Pracownicy z Grupy Kapitałowej ZE PAK z zadowoleniem przyjęli w poniedziałek informację o zaakceptowaniu przez Komisję Europejską programu pomocowego. Zakłada on wcześniejsze emerytury i odprawy dla górników i energetyków związanych z sektorem węgla brunatnego.
W poniedziałek Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocowy dla górników i energetyków. W pierwszej kolejności skorzystają z niego pracownicy ZE PAK SA, w skład którego wchodzą kopalnia węgla brunatnego oraz opalana nim elektrownia w Pątnowie.
- To wielki sukces związków zawodowych oraz wspaniały dzień dla wszystkich górników i energetyków - powiedziała PAP Alicja Messerszmidt ze Związku Zawodowego Kadra przy PAK KWB Konin. Jak podkreśliła, program wypracowany został ponad podziałami politycznymi i z uwzględnieniem strony społecznej.
- To kolejny krok milowy w naszym procesie odpowiedzialnego odchodzenia od węgla. Budując nowe aktywa oparte głównie o OZE nie zapominamy o naszych pracownikach. Naszym zaangażowaniem w ten proces pokazujemy, że jesteśmy partnerem w dekarbonizacji polskiej energetyki dla polskiego rządu i Brukseli - ocenił prezes ZE PAK SA Piotr Woźny w przesłanym PAP komunikacie.
Program obejmie blisko 23 tys. pracowników w całej Polsce, ale to właśnie górnicy i energetycy ze Wschodniej Wielkopolski skorzystają z niego jako pierwsi. ZE PAK SA jest w trakcie wygaszania kolejnych odkrywek węgla brunatnego. Tylko w zeszłym roku zakończyło się wydobycie w odkrywkach Drzewce i Jóźwin. W planach jest również zastąpienie opalanej węglem elektrowni Pątnów reaktorami jądrowymi, które ZE PAK chce wybudować razem z państwową PGE oraz koreańskim koncernem KHNP.
Z programu osłonowego skorzystać może kilkuset pracowników firmy. Przyjęta już przez polski parlament ustawa zakłada płatne urlopy dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakują maksymalnie cztery lata oraz roczne odprawy, które mogą zastąpić odprawy w ramach układów zbiorowych pracy. Program pochłonie 300 mln euro i ma trwać do 2034 r. Nowe prawo kwalifikowane jako pomoc publiczna musiało uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Na decyzję górnicy i energetycy czekali od września ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co dalej z PGG , które kopalnie pójdą do zamknięcia bo o terminarzu do 2049to zapomnijmy
PGG obeszła się smakiem a już witała się z gąską i bardzo dobrze. Teraz czekamy na wyrok UOKiK w sprawie sprzedaży przez PGG węgla poniżej kosztów produkcji, przydałaby się kara w wysokości 10 % przychodów, jak jest w Ustawie o ochranie konkurencji!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.