Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Obecnie wydobycie prowadzone jest trzema ścianami w pokładach 401/1, 501 oraz 510. Kolejne fronty robót eksploatacyjnych są w przygotowaniu.
Warunki geologiczno-górnicze w kopalni Staszic-Wujek zaliczane są do najtrudniejszych w całym polskim górnictwie podziemnym. Nie brakowało ich też w ścianie 20 w pokładzie 510, partii S. Była obłożona w systemie 4+1, tzn. z jedną zmianą konserwacyjno-remontową.
– Wybieraliśmy tę ścianę praktycznie od początku czerwca 2023 r. w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego, II grupie samozapalności, klasie B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I i II stopniu zagrożenia klimatycznego, I stopniu zagrożenia wodnego oraz w warunkach I stopnia zagrożenia tąpaniami. Ponadto załoga oddziału G-4 po raz pierwszy prowadziła eksploatację ściany, która zaprojektowana była w pierwszej (przyspągowej) i w drugiej (środkowej) warstwie, pod zrobami wcześniej wyeksploatowanej trzeciej (przystropowej) warstwy pokładu 510, z pozostawieniem półki węglowej. Praca w takich warunkach to duże wyzwanie. Dlatego cieszymy się z dobrego wyniku osiągniętego przez załogę oddziału wydobywczego G-4 w tej ścianie – przyznaje Tomasz Jaksina, naczelny inżynier kopalni Staszic-Wujek.
Pracami kierował Karol Kańczuga, sztygar oddziałowy. W skali całego ub.r. załodze udało się osiągnąć maksymalne miesięczne wydobycie na poziomie ponad 94 tys. t węgla, tylko z jednej ściany 20 w pokładzie 510, przy średnim wydobyciu dobowym około 4300 t.
– Fedrowanie tej ściany chcemy zakończyć w styczniu br. – mówi Dariusz Fros, główny inżynier górniczy w kopalni Staszic-Wujek.
Adekwatnie do stwierdzanego stanu zagrożenia tąpaniami w ścianie prowadzono szeroki zakres profilaktyki tąpaniowej, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę pasywną. W wyrobiskach przyścianowych wyznaczone zostały odcinki wyrobisk z ograniczeniem ruchu załogi, które docelowo objęły całą długość tych chodników. Ponadto w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w odcinkach z ograniczonym ruchem załogi zabudowany został system automatycznej lokalizacji pracowników PORTAS. Przy jego pomocy dyspozytor ds. tąpań na bieżąco monitoruje liczbę osób przebywających w odcinkach wyrobisk uznanych za szczególnie niebezpieczne.
Podstawowymi elementami systemu są transpondery i węzły radiowe. Transpondery, czyli tzw. TAGI pobierane są w lampowni i przypisywane indywidualnie do pracownika udającego się w rejon ściany. Sygnał wysyłany przez identyfikatory personalne jest odbierany przez węzły radiowe, zabudowane w wyrobiskach. Ich głównym zadaniem jest identyfikacja wejścia lub wyjścia pracownika ze strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami, jak również ciągła lokalizacja pracowników na całej długości strefy. Informacje przekazywane są do serwera systemu PORTAS i wyświetlane na przygotowanych planszach w systemie dyspozytorskim u dyspozytora ruchu i dyspozytora ds. tąpań. Aktualna liczba osób przebywających w danej strefie jest również wyświetlana lokalnie na cyfrowych transparentach, zabudowanych przy wejściach do strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami. Transmisja danych na powierzchnię realizowana jest w oparciu o sieć światłowodową. W przypadku jej przekroczenia system powoduje automatyczne wyłączenie kombajnu ścianowego.
Ruch Murcki-Staszic prowadzi obecnie eksploatację ścianami: 107/401/1/S w pokładzie 401/1 w polu S, na poziomie 500 m oraz ścianą II/501/C w pokładzie 501 w polu C na poziomie 900 m. Z kolei sąsiedni ruch Wujek kontynuuje wydobycie ścianą IIL w pokładzie 407/4 w polu L, na poziomie 680 m.
Nie zwalniają także tempa prace w oddziałach robót przygotowawczych. Nowe fronty robót eksploatacyjnych szykowane są w pokładach: 401/1, 501 i 510 w polu S. Z kolei w ruchu Wujek górnicy prowadzą roboty przygotowawcze i udostępniające w pokładzie 407/4 w polu L, na poziomie 680 m. Warte jest podkreślenia, że w całym 2023 r. załogom robót przygotowawczych udało się wykonać ponad 8,6 km nowych wyrobisk dołowych, dzięki którym będą mogły ruszyć nowe ściany.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
System Portas nie odcina napięcia zasilania kombajnu!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kogo to interesuje. Was czas ryle się kończy. Nie odnajdziecie się na rynku pracy, tam trzeba pracować. Róbcie kursy na psich fryzjerów.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kopalnia do zamknięcia, wiecznie jadą na plecach innych... koniec ślizgania się
Gdyby nie Wujek to już was nie ma Staszic
Że Jak ? ktos niech całuje stopy dla Kopalni Wujek!!!! która uczymuje przy życiu StaUszfic!!!
3 ściany hahahaha.... a za miesiąc 1 i dlugo dlugo nic