Już niemal 150 tysięcy latarni ulicznych należących do Taurona posiada LED-owe źródło światła. W 2023 roku 40 tysięcy nowoczesnych i energooszczędnych opraw trafiło do miejscowości w południowej Polsce. Dzięki wymianie oświetlenia samorządy płacą niższe rachunki za energię elektryczną, a mieszkańcy zyskują wyższy poziom bezpieczeństwa na drogach - poinformowali przedstawiciele Taurona.
Tylko w gminie Tarnowskie Góry w ubiegłym roku pojawiło się 6 tysięcy LED-ów. Przed modernizacją sieć oświetleniowa na tym terenie zużywała 2 700 MWh rocznie. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie zużycie energii elektrycznej zostało zredukowane do 1 100 MWh. Duże modernizacje Tauron prowadził także w gminach Kluczbork, Świerklaniec, Kuźnia Raciborska czy Poręba.
- Inwestycje w nowoczesne oświetlenie pozwalają samorządom współpracującym z Tauronem w znaczącym stopniu zredukować koszty zużycia energii elektrycznej. Szacuje się, że wydatki na oświetlenie uliczne stanowią 60 procent kosztów energii elektrycznej w samorządach - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Tauron oferuje gminom produkt i usługę, które dają średnie oszczędności na poziomie 50 proc. w stosunku do technologii sodowej. Dodatkowe korzyści można osiągnąć, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem. Instalację można bowiem zaprogramować w taki sposób, żeby w godzinach najmniejszej aktywności mieszkańców, oprawy pracowały ze znacznym ograniczeniem mocy.
- Kwestia redukcji zużycia energii nabrała szczególnego znaczenia po ataku Rosji na Ukrainę i kryzysie energetycznym wywołanym tą agresją. Na szczęście szybko potrafiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie samorządów w tej kwestii, bo wymianę oświetlenia na LED-owe mamy w naszej ofercie już od dobrych kilku lat. Cieszymy się, że w kwestii inwestycji poprawiających bilans energetyczny samorządów mówimy jednym głosem z przedstawicielami gmin - mówi Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie.
Mieszkańcy gmin, w których Tauron przeprowadził tego typu inwestycje, podkreślają przede wszystkim wzrost poziomu bezpieczeństwa. W świetle LED-owym dużo wyraźniej widać obrys postaci, co ma szczególne znaczenie w okolicach przejść dla pieszych, placówek edukacyjnych czy centrów handlowych.
Zalet oświetlenia LED-owego można wymienić więcej - lampy w technologii LED są znacznie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, w przypadku uszkodzenia oprawy nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery, a wyeksploatowane urządzenia można poddać łatwemu recyklingowi.
Tauron przy wymianie oświetlenia korzysta również z dostępnych dofinansowań zewnętrznych. W 2022 r. spółka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości 24 mln zł. Dzięki tym funduszom w 18 gminach udało nam się wymienić 27 tys. opraw.
- W tym roku będziemy starali się uzyskać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na przygotowanie systemu informatycznego do zarządzania oświetleniem. Chcemy w jednym miejscu gromadzić wszystkie dane na temat majątku oświetleniowego należącego do naszej spółki. Pozwoli to na zautomatyzowanie części tych prac związanych z obsługą sieci, które obecnie wykonywane są ręcznie przez pracowników Spółki. To w zdecydowany sposób skróci proces obsługi naszych samorządowych klientów. Warto dodać, że projekt ten, jako jedna z dwóch inwestycji z Grupy Tauron, został w 2023 wpisany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych na listę przedsięwzięć strategicznych Krajowego Planu Odbudowy - mówi Waldemar Jemioła, dyrektor departamentu oświetlenia Tauron Nowe Technologie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.