Możliwość ewentualnego wznowienia wydobycia, zasobność pokładów węgla oraz przyczyny, dla jakich tutejszy zakład górniczy został zamknięty - to kweste, które najczęściej nurtują osoby zwiedzające Dawną Kopalnię w Nowej Rudzie. Choć od czasu zakończenia fedrowania na Polu Piast KWK Nowa Ruda minęło już ponad ćwierć wieku, zagadnienia te nadal nurtują ludzi.
- Turyści najczęściej zadają pytanie: Na ile lat eksploatacji znajdują się pokłady węgla w naszej kopalni?, Dlaczego kopalnia została zamknięta? Czy jest szansa aby znów otworzyć naszą kopalnie? Byłym i czynnym górnikom pracującym nadal w kopalniach węgla czy miedzi, bardzo podoba się autentyczność i realizm naszej kopalni. Podpowiadają abyśmy nic nie zmieniali i dalej się rozwijali w tym samym kierunku, dzięki temu każdy turysta poczuje się jak w prawdziwej kopalni - stwierdza Paweł Raróg z Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
Noworudzka kopalnia podsumowała miniony rok. Powody do zadowolenia daje wysoka średnia ocena 4,9 wystawianych przez internautów ocen w pięciogwiazdkowej skali. To jeden z najlepszych wyników w skali powiatu kłodzkiego. Do tego dochodzi dowód uznania, jakim był dyplom za zajęcie drugiego miejsca w Plebiscycie Gospodarczym Sudeckie Kryształy 2023.
Choć kopalnia w Nowej Rudzie leży nieco na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych w kraju, to i do niej zaglądają goście z zagranicy. W 2023 r. byli wśród nich przyjezdni z takich państw, jak Włochy, Holandia, Niemcy, Czechy czy Wielka Brytania. Turyści zagraniczni najczęściej pytają, dlaczego ludzie decydowali się na tak ciężką i niebezpieczną pracę.
Kierownictwo noworudzkiej kopalni dużą wagę przykłada do tego, aby podziemna trasa turystyczna w jak najbardziej wierny sposób przedstawiała realia kopalni węgla kamiennego.
- Staramy się urozmaicać trasę o nowe łopaty czy kilofy oryginalne z czasów kopalni, aby trasa była autentyczna. Poza tym najważniejsza informacja, że w nowym roku ceny biletów dla turystów indywidualnych zostały bez zmian, jedynie zmieniła się cena biletu grupowego na 30 zł od osoby. Ceny wszystkich programów w naszej ofercie też zostały bez zmian. Podobnie godziny otwarcia. Natomiast jeśli chodzi o programy w tym roku wchodzimy pełną parą w program Na tropach prehistorii, który ponownie zapoczątkowaliśmy pod koniec 2023 roku i który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - dodaje Paweł Raróg z Dawnej Kopalni.
Dawna Kopalnia znajduje się w Nowej Rudzie, w pobliżu szosy prowadzącej z miasta do wsi Przygórze. Obejmuje zespół zachowanych płytkich wyrobisk udostępnionych sztolnią Lech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zamykają bo mają dosyć dopłacania do nierentownych kopalń. Wydobycie węgla w Polsce jest na poziomie dziewiętnastego wieku żenada
Tak i związkowcy wymyślili,że węgiel jest bebe tylko pompy ciepła cacy.
Kopalnie są zamykane przez związki zawodowe nie rządy Premierzy sie zmieniają ,ministrowie i kopalnie dalej są likwidowane bo jedyni co nie opuszczają stołków to Ci sami związkowcy no chyba że idą do piachu!