Branża stalownicza, a co za tym idzie również koksownie, boryka się w ostatnim okresie z poważnym kryzysem. Z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na stal zmniejszył się też popyt na koks. Kryzys dotknął szczególnie duże koksownie, które produkują koks wielkopiecowy. Takich problemów nie ma najmniejsza w Polsce Koksownia Bytom.
- Mamy swoją niszę, bo produkujemy koks o specyficznym składzie chemicznym dostosowanym do potrzeb klientów - zaznaczył w rozmowie z portalem miejskim bytom.pl Rafał Szostok, prezes zarządu Koksowni Bytom.
Jak wskazał, funkcjonując w luce, która wymaga dużej elastyczności Koksownia Bytom nie musiała ograniczać produkcji w 2023 r. Co więcej, moc produkcyjna zakładu z Bytomia wzrosła, wraz z zakończeniem remontu baterii koksowniczej.
- Jej obecna wydajność to do 20 tys. ton koksu miesięcznie. Dla porównania, w 2021 roku maksymalna wydajność wynosiła 10 tys. ton koksu miesięcznie - dodał Szostok.
Pod koniec 2022 roku, w dobie problemów z dostępnością węgla, Koksownia Bytom promowała sprzedaż drobnicową.
- Sprzedaż produktów z gamy Super Koks kształtowała się na stosunkowo wysokim poziomie w okresie grzewczym - od stycznia do kwietnia 2023 roku. Mimo znacznego wzrostu dostępności węgla w aktualnym sezonie grzewczym, duża część klientów, którzy zdecydowali się ogrzewać swoje domy koksem na przełomie 2022 i 2023 roku wróciła po Super Koks na przełomie 2023 i 2024 roku - mówi Radosław Tumielewicz, dyrektor zarządzający Koksownią Bytom.
W 2024 roku, jak cała branża, Koksownia Bytom wyczekuje zmiany trendu na rynku, pobudzenia gospodarczego. Przed zakładem kolejne wyzwanie remontowe - remont komór, który odbywa się co 15 lat oraz dalsze prace nad utworzeniem Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej opartej na tańszej energii pozyskiwanej w procesie kogeneracji z gazu koksowniczego. 2024 to także kolejny rok funkcjonowania pierwszego w Polsce Muzeum Koksownictwa. W minionym roku instytucja po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów” udostępniając zwiedzającym obiekt siłowni dawnej Huty Bobrek. Powstały także pierwsze wizualizacje budynku siłowni po rewitalizacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy to prawda, że oni opalają baterię NIEOCZYSZCZONYM gazem koksowniczym?