5 lutego br. minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz minister aktywów państwowych Borys Budka spotkają się w Brukseli z komisarzami unijnymi. Rozmowy będą dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa.
O planowanym spotkaniu w środę (10 stycznia) na portalu X (dawniej Twitter) poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka.
„Wspólnie z ministrem @bbudka spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami @EUinPL Margrethe Vestager i Maroš Šefčovič. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac KE. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP” – czytamy w informacji opublikowanej na portalu X.
Wspólnie z ministrem @BBudka spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami @EUinPL Margrethe Vestager i Maroš Šefčovič. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac KE. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP.
Przypomnijmy, że Margrethe Vestager jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. konkurencji, a Maroš Šefčovič wiceprzewodniczącym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.
Nowa minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpoczynając urzędowanie zaznaczyła, że najpilniejszym zadaniem resortu będzie zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dot. umowy społecznej ws. górnictwa. Początkowo przekazała informację, że chciałby się spotkać w tej sprawie z komisarzami unijnym jeszcze w styczniu, ale jak widać ten termin z powodów organizacyjnych uległ przesunięciu.
- Jak Państwo doskonale wiedzą, od dwóch lat takie postępowania toczą się przed Komisją Europejską i nie udało się moim poprzednikom dopiąć tego tematu. Mam nadzieję, że to się uda w najbliższym terminie. Ten najbliższy termin to jest połowa stycznia 2024 r. Wybieram się do Brukseli i mam nadzieje, że tam przeprocedujemy ten wniosek, który jest od dwóch lat, że tak powiem „w zamrażarce” – zapowiedziała pod koniec grudnia szefowa resortu przemysłu.
- Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, żeby się spotkać z komisarzami europejskimi, ustalić dlaczego Komisja tego nie dokonała. Ten wniosek był aktualizowany w maju 2022 r. No i mam nadzieję, że to zostanie przeprocedowane – argumentowała Marzena Czarnecka.
Przypomnijmy, że podpisana w maju 2021 roku umowa społeczna dla górnictwa to dokument, który ma zapewnić stabilne funkcjonowanie kopalń i stopniowe odchodzenie pracujących w tych zakładach ludzi przez kolejne dwie dekady. Umowa określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla wydobywających węgiel energetyczny w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników i przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Bez notyfikacji umowy przez Komisję Europejską dotacje budżetowe dla kopalń zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedy wroca dla emerytow talony na wegiel lub rownowartosc
Jestem ciekaw co się jeśli KE nie notyfikuje umowy...
Czy prawdą jest że że ruch Wujek ma przejść w marcu do SRK?
Tak, termin jest niezwykle ważny bo do 15 lutego należy wypłacić czternastki
Niech zabiorą Ziętka I Kolorza to po górnictwie do 2030
Heh, no to Borysław Pobudka teraz was górnicy pozamiata. Wyrazy współczucia. Były górnik.