Tuż przed świętami ukończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu, stanowiącego nie tylko estetyczne urozmaicenie miasta, ale i pozytywnie wpływającego na jakość powietrza – informują przedstawiciele LW Bogdanka.
Nowy mural, o imponującym formacie 400 m2, znalazł swoje miejsce w Lublinie na elewacji budynku przy ulicy Montażowej 13, w dzielnicy Tatary. Dzieło zaprojektowane przez artystkę Ewę Podlodowską, wykonane przez ekspertów od street artu z firmy Lublov, sfinansowane zostało w całości przez LW Bogdanka w ramach kończących się obchodów 40-lecia wydobycia węgla w Bogdance.
Umiejscowienie pracy „Kopalnia blisko natury” na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, ma symboliczne znaczenie. Będzie ona widoczna przy wyjeździe z Lublina w stronę Łęcznej i Bogdanki. Mural nawiązuje do Spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni, czyli jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie – powiedział Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.
Kompozycja Ewy Podlodowskiej, utrzymana w charakterystycznej stylistyce „płaskich”, starodawnych gobelinów, uwzględnia rozpoznawalne elementy z okolic Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Malowanie powierzono 8 artystom z lubelskiej firmy Lublov, którzy pracowali nad muralem zajęło 2 tygodnie.
Nie było to łatwe zadanie. Po pierwsze, z uwagi na skalę, a po drugie, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne w I połowie grudnia. Przy malowaniu zastosowaliśmy tzw. fotokatalityczne farby i powłoki. Zawierają one specjalne cząsteczki, które pod wpływem światła rozkładają szkodliwe substancje z atmosfery, m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne, a także neutralizują cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy – tłumaczy Cezary Hunkiewicz z firmy Lublov.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.