Prowadzona od listopada ubiegłego roku restrukturyzacja w spółce Europol Gaz, ma się zakończyć w marcu tego roku - wynika z odpowiedzi na interpelację poselską przekazaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Resort zaznaczył, że odpowiedź na interpelację została opracowana w oparciu o informacje przekazane przez Orlen, który jest udziałowcem Europol Gaz.
Restrukturyzacja zatrudnienia rozpoczęła się w listopadzie 2023 r. i ma potrwać do marca 2024 r. Umowy o pracę, w ramach zwolnień grupowych, rozwiązane zostały w większości przypadków w trybie porozumienia stron, na warunkach, które wcześniej zostały wynegocjowane i zaakceptowane przez Zakładowe Organizacje Związkowe - podano w odpowiedzi na interpelację.
Jak poinformował Orlen, restrukturyzacja zatrudnienia w spółce Europol Gaz wynika z nowelizacji prawa energetycznego, decyzji administracyjnych oraz zmian kierunków dostaw gazu do Polski w związku z sankcjami nałożonymi na dostawców nośników energii z Rosji, a także sankcjami rosyjskimi nałożonymi na spółkę Europol Gaz.
Według Orlenu spowodowało to, że świadczenie usług przesyłowych na polskim odcinku gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Zachodnia, w tym wykorzystania tłoczni zgodnie z zaprojektowanym przeznaczeniem nie jest obecnie możliwe. Nie ma też przesłanek, aby przypuszczać, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.
Jak wynika z informacji z Orlenu w ramach tych zmian w Tłoczni Gazu Szamotuły rozwiązano umowę o pracę z 12 pracownikami, z czego jeden z nich przeszedł na emeryturę - dodano.
W odpowiedzi na interpelację podano, że wypłatę każdemu pracownikowi świadczenia w wysokości 8 tys. zł netto na szkolenie i przysposobienie zawodowe, wypłatę każdemu pracownikowi dodatkowej rekompensaty w wysokości siedmiokrotności wynagrodzenia zasadniczego brutto i przeprowadzenie szkolenia z zakresu poradnictwa zawodowego dla zwalnianych pracowników.
W październiku 2023 roku Orlen poinformował, że zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Orlen przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz. Na mocy decyzji Ministra Rozwoju i Technologii Europol Gaz zostanie właścicielem swoich akcji, należących dotąd do PAO Gazprom.
Wcześniej, decyzją Ministra Rozwoju i Technologii z listopada 2022 r., na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustanowiony został tymczasowy zarząd przymusowy, obejmujący 100 proc. akcji PAO Gazprom posiadanych w Europol Gaz. Chodziło o 48 proc. akcji Europol Gaz, przy czym tyle samo akcji tej spółki posiadał w tym czasie Orlen, a 4 proc. akcji Gas Trading.
Koncern zwrócił w październiku ubiegłego roku uwagę, że przejęcie przez Europol Gaz akcji, które wcześniej należały do PAO Gazprom, będzie wynikiem sekwencji decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Rozwoju i Technologii, podjętych na podstawie przepisów tzw. ustawy sankcyjnej, czyli ustawy z kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.