Już w najbliższy piątek, 22 grudnia, do rąk Czytelników dotrze najnowsze wydanie Górniczej. To numer wyjątkowy, świąteczny, w którym wiele miejsca poświęciliśmy tematom związanym z Bożym Narodzeniem. To także ostatnie wydanie w mijającym roku. Następna Górnicza ukaże się 5 stycznia 2024 r.
Na uwagę zasługuje z pewnością wywiad z ks. abpem Adrianem Galbasem, ordynariuszem diecezji katowickiej, pod tytułem „Trzeba nam pojednania”. - Pojednanie jest wtedy, gdy wszyscy jesteśmy po jednej stronie, nie po przeciwnych stronach, ale właśnie po jednej. Ubolewam, że autorytet Kościoła jest dziś tak słaby, że nie jesteśmy w stanie być kreatorami pojednania społecznego. Podział od dwudziestu z górą lat przepoławia Polskę – mówi z goryczą hierarcha w rozmowie z red. Kajetanem Berezowskim.
A jakie ministerstwa w nowym rządzie będą odpowiadały za funkcjonowanie górnictwa? Na to pytanie na pierwszej stronie naszego tygodnika próbuje odpowiedzieć red. Maciej Dorosiński. Z pewnością będzie to nowy resort – Ministerstwo Przemysłu, z siedzibą w Katowicach, na którego czele stanęła prof. Marzena Czarnecka. A jaka będzie rola w zarządzaniu przemysłem wydobywczym Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz resortu środowiska? - Na odpowiedzi czeka branża górnicza.
16 grudnia minęła 42. rocznica tragicznej pacyfikacji przez zomowców kopalni Wujek. W numerze relacjonujemy obchody pamięci dziewięciu zamordowanych przez milicjantów górników tej kopalni. Przeczytają Państwo o tym w materiale „Choć zginęli, zwyciężyli”.
W mijającym tygodniu przypadła także inna rocznica tragedii. Wszyscy myśleli już o świętach. W końcu do Wigilii zostały tylko cztery dni. Z tej świątecznej gorączki Polskę wyrwała tragedia, która miała miejsce za naszą południową granicą. W kopalni ČSM w Stonawie doszło do wybuchu metanu. Życie straciło 13 górników - 12 Polaków i jeden Czech. Ponadto dziesięć osób zostało rannych. W środę, 20 grudnia, minęło pięć lat od tych wydarzeń. Pisze o tym w tekście „Dramat przed świętami” red. Maciej Dorosiński.
Górnicy bez kart płatniczych? - pyta red. Jacek Madeja. Wygląda na to, że wszystko zostanie po staremu i Tauron Wydobycie nie wprowadzi na razie kart płatniczych dla pracowników. Zarząd Tauronu Wydobycie odpowiedział odmownie na pismo związków zawodowych dotyczące realizacji posiłków profilaktycznych.
Kopalnia Sośnica planuje w kolejnych latach fedrować w pokładach grupy rudzkiej. Górnicy z gliwickiej Sośnicy z zadowoleniem kończą bieżący rok. Wyniki zarówno wydobywcze, jak i ekonomiczne będą na plusie! Pozytywne rezultaty przynoszą też inwestycje w ekologię. W Sośnicy już ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni, pochodzi z własnych źródeł. Kopalnię odwiedził red. Kajetan Berezowski i pisze o tym w materiale „Za nimi dobry rok”.
Odbiór węgla energetycznego ze spółek wydobywczych jest pomniejszony, bo ciągle nie spaliliśmy ogromnych ilości surowca sprowadzonego z zagranicy przez rząd PiS w ubiegłym roku. Kryzys energetyczny okazał się nie tak dotkliwy, jak oszacowano. Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, napisał do premiera Donalda Tuska oraz Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu i Borysa Budki, ministra aktywów państwowych, w sprawie złej sytuacji w spółkach węglowych. Przeczytają Państwo o tym w artykule red. Aldony-Minorczyk-Cichy „Złe decyzje rządu ciążą górnictwu”.
Święta tuż,tuż. Dlatego w aktualnym wydaniu Górniczej przeczytają Państwo o tym, kto mimo Bożego Narodzenia musi pracować w zakładach górniczych, jak się wypieka tradycyjny opłatek, gdzie pasterki będą odprawiane pod ziemią. Natomiast w dziale „Po szychcie” przedstawiamy Alfonsa Ficnera, emerytowanego górnika z Rozbarku, który od 47 lat buduje ruchomą stajenkę w swoim mieszkaniu. Życzymy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.