Grupa PKP Cargo opublikowała Strategię ESG na lata 2024-2028. Jak podały służby prasowe, w jej ramach Grupa wyznaczyła cel nadrzędny, którym jest „aktywne kształtowanie rynku kolejowego, najbardziej zrównoważonej formy transportu towarowego, poprzez inwestycje, innowacje, edukację rynku i dążenie do doskonałości w sferze zarządzania” oraz osiem celów operacyjnych.
ESG to akronim od angielskich słów Environmental (środowisko), Social (społeczeństwo) oraz Governance (ład korporacyjny). Jak podaje Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ESG oznacza trzy główne obszary działania firm, organizacji oraz inwestorów w ramach, których powinny one kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju i stosować odpowiedzialne praktyki biznesowe z poszanowaniem szeroko rozumianego interesu poszczególnych interesariuszy.
- Kolej jest najbardziej efektywną energetycznie i niskoemisyjną formą transportu towarowego. Naszym celem jest włączenie się do zielonej transformacji gospodarki. Pomogą nam w tym europejskie i krajowe inicjatywy i regulacje wpierające rozwój przedsiębiorstw z naszej branży. Strategia ESG na lata 2024-2028 obejmuje kluczowe obszary, takie jak m.in.: dekarbonizacja, zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, rozwój kapitału ludzkiego i digitalizacja procesów biznesowych. Zbudujemy zrównoważoną ofertę usługową atrakcyjną z perspektywy klientów poszukujących zielonych rozwiązań w zakresie transportu - wyjaśnił Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo.
W ramach strategii ESG grupa wyznaczyła osiem celów operacyjnych. Pierwszy to włączenie kryteriów ESG do procesu modernizacji i zakupu taboru, uwzględniając potrzebę dekarbonizacji w kluczowych gałęziach działalności. Kolejny cel to wdrożenie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczenie zużycia zasobów. PKP Cargo chce też stawiać na wzmocnienie kapitału ludzkiego poprzez pozyskiwanie najlepszych talentów, tworzenie bezpiecznego, komfortowego i różnorodnego miejsca pracy. Grupa chce również dążyć do zmiany modelu wykorzystania energii w kierunku zwiększenia udziału OZE z uwzględnieniem specyfiki rynku transportu kolejowego. Piąty z celów dotyczy zbudowania świadomości korzyści wynikających ze zrównoważonej transformacji zarówno wewnątrz organizacji, jak i w jej otoczeniu, w tym łańcuchu wartości grupy. Kolejny to zbudowanie zrównoważonej oferty usługowej, opierającej się o działania na rzecz ESG. Ponadto Grupie zależy na pogłębieniu dialogu z interesariuszami, aby lepiej odpowiadać na ich potrzeby i budować partnerstwa. Ostatni z celów zapisanych w strategii, mówi o optymalizacji procesów biznesowych i przewozów pod kątem ESG za pomocą narzędzi cyfrowych.
Jak podaje PKP Cargo, przewozy kolejowe skutecznie ograniczają ślad węglowy sektora transportu, jednocześnie zmniejszając emisję pyłów i innych zanieczyszczeń. Przy założeniu, że średnia odległość przewozu jednej tony ładunku w transporcie kolejowym wyniosła w 2022 r. 251,5 km, a łączna masa przewiezionych towarów osiągnęła 248,5 mln t, przetransportowanie takiej wielkości ładunków za pomocą samochodów ciężarowych wymagałoby zrealizowania 10 355 919 przejazdów i pokonania przez ciężarówki dystansu ponad 2,6 mld km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.