W kopalni Guido w Zabrzu 24 grudnia zostanie odprawiona uroczysta pasterka. Nabożeństwo obędzie się na poziomie 170 w kaplicy św. Barbary - poinformowało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Początek pasterki oczywiście o północy. Nabożeństwo odprawi ksiądz prałat Stanisław Puchała, kapelan kaplicy. Natomiast o oprawę muzyczną zadba orkiestra górnicza. Zjazdy na poziom 170, który w całości jest poświęcony św. Barbarze, rozpoczną się o godz. 23.00. Organizatorzy - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zastrzegają, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja przybycia pod nr. tel. 32 271 40 77.
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Początek działalności kopalni datowany jest na rok 1855. Swoją nazwę otrzymała ona na cześć księcia Guido Henckela von Donnersmarcka (1830-1916), swojego założyciela.
Kopalnia powstała, aby zaopatrywać pobliski młyn Donnersmarck w węgiel. Gdy węgiel zaczął się wyczerpywać, kopalnia służyła do odwadniania okolicznych kopalń, aż do okresu tuż po II wojnie światowej. Po 1945 r. kopalnię nazwano Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy, a rejon dawnej kopalni Guido stracił na znaczeniu.
Do ponownego ożywienia doszło w 1967 r., kiedy utworzono Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego M-300, w której testowano nowe urządzenia i maszyny górnicze, dostarczając przy tym niewielką ilość wydobycia. Zaś w 1982 r. na poziomie 170 został utworzony Skansen Górniczy Guido, udostępniony do zwiedzania i wpisany do rejestru zabytków.
W 2000 r. na fali obniżania za wszelką cenę kosztów w przemyśle węglowym, przystąpiono do demontażu unikatowej, podziemnej kopalni. Zrewitalizowane podziemia Kopalni Guido można zwiedzać od 2007 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.