Prawdopodobnie każdemu kierowcy prędzej czy później przydarzy się drobna stłuczka lub poważniejszy wypadek. W takim przypadku warto wiedzieć, jak się zachować i o jakich formalnościach należy pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów przy naprawie samochodu lub dochodzeniu odszkodowania. O tym wszystkim przeczytasz poniżej!
Nie każde zdarzenie drogowe wymaga wezwania policji czy innych służb. W zależności od okoliczności i powagi wydarzenia może istnieć kilka różnych sposobów rozwiązania problemu pomiędzy dwoma kierowcami. Podpowiadamy, jak się zachować w przypadku niegroźnej stłuczki i poważniejszego zdarzenia z udziałem dwóch pojazdów.
Pomoc drogowa – kiedy jest potrzebna?
Nie każda stłuczka wymaga wezwania pomocy drogowej. Wgniecenie, uszkodzenie lakieru czy lusterka zazwyczaj pozwala dojechać do serwisu na własnych kołach. Są jednak sytuacje, kiedy pomoc drogowa i laweta będą koniecznością. Na przykład w przypadku przebitej opony, stłuczonej przedniej szyby czy innych poważniejszych uszkodzeń, kierowca powinien wezwać pomoc drogową. Jest to też jego obowiązkiem w przypadku stłuczki czy awarii na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, gdzie samodzielne holowanie pojazdów jest kategorycznie zabronione.
Sprawdzenie polisy OC sprawcy – jak to zrobić online?
Niewielka stłuczka, do której nie trzeba wzywać policji, może zakończyć się spisaniem stosownego oświadczenia pomiędzy uczestnikami zdarzenia drogowego, w którym wskazuje się sprawcę i opisuje szczegóły uszkodzeń. W takim przypadku może być konieczne sprawdzenie polisy OC. Dlaczego? Ponieważ już od kilku lat kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.
W przypadku niewielkiej stłuczki, gdy zdecydowaliśmy się na spisanie specjalnego oświadczenia sprawcy kolizji drogowej zamiast wezwać policję, a sprawca poruszał się pojazdem nieubezpieczonym, może zacząć później kwestionować wiarygodność takiego oświadczenia. Może też podać poszkodowanemu fałszywe informacje, co utrudni późniejsze dochodzenie odszkodowania.
Jak sprawdzić polisę OC online? Jeśli właściciel pojazdu nie ma przy sobie wydruku z polisy, warto skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu, aby sprawdzić, czy ma on wykupioną aktualną polisę OC.
Usunięcie uszkodzeń
Nawet niegroźne zdarzenie drogowe zazwyczaj zostawia na pojeździe widoczne ślady. Wgniecenia, zarysowania, pęknięta szyba czy uszkodzenia części mechanicznych wymagają naprawy – często bowiem mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Warto w takim przypadku znaleźć sprawdzony serwis samochodowy, zajmujący się blacharstwem, lakierowaniem lub mechaniką pojazdową. W większości przypadków koszt takich napraw pokrywa ubezpieczenie sprawcy. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wybór serwisu oferującego samochód zastępczy na czas naprawy. Takie usługi oferuje m.in. ogólnopolska sieć serwisów Compet.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.