W różnych częściach miasta odbędą się tegoroczne obchody górniczego święta w Nowej Rudzie. Zaplanowano je na poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Na początku przewidziano spotkanie w dzielnicy Słupiec przy ul. Sztygarskiej, gdzie znajduje się Pomniki Trudu Górniczego. Zebrani przejdą spod pomnika do kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Radkowskiej. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się msza święta w intencji zmarłych górników oraz ich rodzin.
Kolejny punkt programu zaplanowano na godz. 11.30. Będzie nim warta honorowa pod Obeliskiem zmarłych górników przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie przy ul. Strzeleckiej. Spod MOK-u osoby uczestniczące w uroczystościach przemaszerują pod ratusz w rynku. Wówczas zaplanowane zostało spotkanie m.in. z władzami miasta.
Następne dwa punkty programu obchodów barbórkowych przewidziano w dzielnicy Drogosław. Przy tamtejszym kościele pod wezwaniem św. Barbary przy ul. Jana Pawła II o godz. 12.00 mają zostać złożone wiązanki kwiatów, przy tablicach upamiętniających tragicznie zmarłych górników. Pół godziny później, o 12.30, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Stara Droga 39, rozpocząć się ma uroczysta akademia barbórkowa.
Ostatni akcent święta górniczego ma nastąpić na terenie dawnego Pola Piast KWK Nowa Ruda, gdzie od ponad ćwierć wieku znajduje się podziemna trasa turystyczna Dawna Kopalnia. Tam początek uroczystości wyznaczono na godz. 14.00. Od lat przebiegają one w tym miejscu według powtarzalnego harmonogramu.
– Przyjeżdża do nas orkiestra górnicza z delegacją górników z ZZG. Orkiestra w budynku muzeum wykonuje zazwyczaj 3-4 utwory oraz składają życzenia szefowej Barbarze Korbas z okazji jej święta. Następnie delegacja górników udaje się do sztolni złożyć pod pamiątkową tablicą ku czci poległych górników na naszej kopalni kwiaty. Po powrocie do budynku zawsze czeka na nich ciepły posiłek. My nie jesteśmy organizatorami obchodów barbórkowych tylko ZZG, a u nas wygląda to rok w rok tak samo - informuje Paweł Raróg z Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
W Nowej Rudzie wydobycie węgla kamiennego ustało pod koniec XX w. Pole Piast KWK Nowa Ruda zakończyło wydobycie w 1995 r., a Pole Słupiec - w 2000 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.