Tytuł „Najbezpieczniejszego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w latach 2018-2022” otrzymał Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla z ruchu Marcel, a tytuł „Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który w latach 2018-2022 osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy” – ZPMW z kopalni Brzeszcze – to wyniki trzeciej edycji konkursu BHP – Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla.
Konkurs odbywa się z inicjatywy Związku Zawodowego „Przeróbka”, a jego celem jest propagowanie BHP oraz skutecznego stosowania działań przyczyniających się do stałej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla. Zwycięzcy konkursu są wyłaniani w dwóch kategoriach: Najbezpieczniejszy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, który osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Tegoroczna edycja obejmuje okres funkcjonowania zakładów pomiędzy rokiem 2018 a 2022.
Jak zaznaczają organizatorzy, rywalizacja w tym roku była bardzo wyrównana, a wyłonienie spośród rekordowej liczby zgłoszeń 18 zakładów (w poprzedniej edycji było 14) laureatów konkursu wymagało dużej pracy.
– Była ona nie tylko związana z wnikliwym zapoznaniem się z wszystkimi wnioskami konkursowymi, porównaniem ich z pozostałymi, a na końcu zweryfikowaniem ich pod kątem ewentualnego podania omyłkowych danych, czy też statystycznych wyliczeń, ale również wzajemnym przekonywaniem się członków komisji aż do wypracowania wspólnego zdania.
To wszystko spowodowało, że komisja konkursowa intensywnie pracowała z przerwami od 30 października aż do 9 listopada br. i w drodze konsensusu, a nie głosowania, podpisała się ostatecznie pod końcowym protokołem punktacji kryteriów konkursowych – podkreślił Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący ZZ „Przeróbka” oraz kapituły konkursowej. Obok niego w skład kapituły weszli również: Ryszard Jędyk, współprzewodniczący, Wojciech Malina, współprzewodniczący, Maria Konieczny, sekretarz, oraz Krzysztof Dopart, skarbnik.
Ostatecznie kapituła konkursowa postanowiła przyznać tytuł „Najbezpieczniejszego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w latach 2018-2022” Zakładowi Przeróbki Mechanicznej Węgla Oddziału KWK ROW Polskiej Grupy Górniczej Ruch Marcel. Natomiast tytuł „Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który w latach 2018-2022 osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy” otrzymał Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla Zakładu Górniczego Brzeszcze Tauron Wydobycie.
– Zdobycie prestiżowych tytułów to ogromny sukces przede wszystkim samych pracowników danego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, ale również całej kopalni i spółki. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy do tego sukcesu się przyczynili. To nie tylko wielki wysiłek organizacyjny i logistyczny, ale również świadectwo ogromnej i niesłabnącej ambicji oraz zaangażowania załogi w permanentnym dążeniu do tworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w ZPMW – zaznaczył Łukasiewicz.
Patronat honorowy nad konkursem objął prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Patronem medialnym zawodów jest portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie oraz „Trybuna Górnicza”.
Warto też w tym miejscu przypomnieć laureatów poprzednich edycji konkursu. W pierwszej edycji, obejmującej lata 2011-2012, zwycięzcą w kategorii Najbezpieczniejszy ZPMW została KWK Ziemowit, natomiast w kategorii Największa poprawa BHP – ZPMW – KWK Knurów-Szczygłowice. W drugiej edycji, obejmującej lata 2013-2017, były to odpowiednio ruch Chwałowice KWK ROW (PGG) oraz ruch Jankowice KWK ROW (PGG).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.