PGE zakłada w 2024 roku spadek rdr powtarzalnej EBITDA energetyce konwencjonalnej i ciepłownictwie, wzrost w dystrybucji i obrocie - poinformowała spółka w prezentacji wynikowej.
Głównymi czynnikami mającymi wpływ na segment energetyki konwencjonalnej w 2024 roku ma być spodziewana niższa marża na sprzedaży energii elektrycznej, niższe przychody z Rynku Mocy, presja na wolumeny produkcyjne (nowe moce OZE, oczekiwana wyższa generacja źródeł wiatrowych oraz fotowoltaicznych, wymiana międzysystemowa), a także spodziewany niższy poziom jednostkowych kosztów zużycia paliw produkcyjnych (węgiel kamienny).
W segmencie ciepłownictwo PGE spodziewa się niższych cen energii elektrycznej, spadku przychodów z tytułu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji oraz nieznacznego wzrostu taryf ciepłowniczych.
W segmencie obrót głównym czynnikiem mającym wpływ na poziom EBITDA w 2024 roku ma być spadek kosztów energii elektrycznej w wyniku doszacowania, a w segmencie dystrybucja oczekiwany jest wyższy oczekiwany efektywny średnioważony koszt kapitału (WACC) w wyniku zakładanej możliwości uzyskania premii za reinwestowanie (ok. 10 proc. + premia za reinwestowanie). Spodziewana jest także w tym segmencie wyższa wartość regulacyjna aktywów (WRA) na poziomie ok. 21,6 mld zł.
W energetyce kolejowej możliwe są niższe przychody z tytułu opłat przyłączeniowych oraz spodziewany jest wyższy oczekiwany efektywny średnioważony koszt kapitału (WACC).
Powtarzalny skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące w III kwartale 2023 r. wyniósł 2,45 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.