Ponad 1,2 mln razy wypożyczano w Katowicach rowery miejskie w trakcie dziewięciu lat działania systemu. Od przyszłego roku w mieście, należącym do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będą działały już wspólne rowery metropolitalne.
Jak wynika z informacji katowickiego magistratu, w tym roku system katowickich wypożyczalni rowerowych City by bike obsłużył od 1 kwietnia do 1 listopada prawie 171 tys. klientów. Miesiącami, w których rowery cieszyły się największą popularnością były: czerwiec - z prawie 33,5 tys. wypożyczeń, maj - ponad 32 tys. i lipiec - prawie 31 tys.
Najpopularniejsza - podobnie, jak w poprzednich latach - była stacja wypożyczeń na katowickim rynku (ponad 7 tys. wypożyczeń w br., ponad 143 tys. przez dziewięć lat); druga była stacja przy dworcu kolejowym (ponad 5 tys. razy w br.), a trzecia - przy wodnym placu zabaw w Dolinie Trzech Stawów (ponad 4 tys.).
Najczęściej wybierana w tym roku trasa rowerowa biegła między stacjami Ligota/Wczasowa oraz Śląska/Medyków (w kampusie akademickim w południowej części miasta; w obie strony blisko 1,4 tys. przejazdów). Najchętniej wypożyczano rowery 23 kwietnia, gdy odnotowano 2 tys. wypożyczeń. Osoba z największą liczbą wypożyczeń korzystała w tym roku z roweru miejskiego 814 razy.
- Zaczynaliśmy w 2015 r., kiedy testowo uruchomiliśmy trzy stacje. Po dziewięciu latach doszliśmy do momentu, w którym dostępnych było 125 stacji i ponad 1 tys. rowerów. Rower miejski przyczynił się do wykorzystywania tego środka transportu nie tylko w formie rekreacji, ale także przy dojeździe do szkoły i pracy - powiedział, cytowany w informacji miasta, jego prezydent Marcin Krupa.
Jak dodał, w ciągu dziewięciu lat rowery miejskie były wypożyczane ponad 1,2 mln razy. - Zapoczątkowaliśmy pomysł, który teraz rozwijać będzie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - dodał prezydent Katowic.
Od 2024 r. organizacją systemu wypożyczania rowerów miejskich zajmie się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Metrorower będzie największym w Polsce i trzecim największym w Europie systemem wypożyczalni. Rowery pojawią się w 31 gminach GZM. W całorocznym systemie docelowo znajdzie się 7 tys. rowerów i 924 stacje - najwięcej będzie w Katowicach.
Metrorower, czyli żółty rower miejski IV generacji w kolorze obowiązującym także w Zarządzie Transportu Metropolitalnego, pojawi się - jako element systemu Transportu GZM - również w taryfie. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie. To dotąd jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce.
Trwające ponad dwa lata postępowanie na uruchomienie i obsługę systemu Roweru Metropolitalnego GZM zakończyła w sierpniu. Jako operatora wybrano spółkę Nextbike GZM, która jedyna złożyła ofertę (Nextbike obsługiwał też większość dotychczasowych systemów miejskich, w tym w Katowicach).
W marcu 2024 r. dostępne mają być w I etapie wdrożenia rowery w ośmiu miastach Metropoli, które do tej pory posiadały rowery miejskie: będzie to łącznie 1260 rowerów w 172 stacjach. Drugi etap zakłada montaż do 12 miesięcy 500 kolejnych stacji i udostępnienie 3518 kolejnych rowerów, a III etap, do 22 miesięcy, montaż pozostałych 252 stacji i dostarczenie 2222 pozostałych rowerów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.