W sobotę, 25 listopada, ma się rozpocząć na skoczni Rukatunturi w Finlandii już po raz 45 Puchar Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Zanim zawodnicy przystąpią do rywalizacji, warto przypomnieć nieco informacji o tym, co wspólnego miały skoki narciarskie z... górnictwem.
W granicach obecnej Polski znajduje się szereg miast, w których zarówno wydobywano węgiel kamienny, sól kamienną czy rudę żelaza, jak i przez pewien czas funkcjonowały skocznie narciarskie. Można tu wymienić np. Wieliczkę, Jastrzębie Zdrój, Boguszów Gorce, Wałbrzych czy Kowary.
W tym ostatnim mieście, w którym w przeszłości eksploatowano fluoryt, rudę żelaza i rudę uranu, przed drugą wojną światową istniała w dzielnicy Podgórze skocznia nosząca nazwę Bergfreiheitschanze. Można to przetłumaczyć jako Skocznia Kopalni Wolność. Po wojnie skocznia przestała istnieć, a kowarskie Podgórze przez kilka lat było miejscem intensywnej eksploatacji rud uranu. Skoki narciarskie uprawiane były za to przez wiele lat w sąsiadującym z Kowarami Karpaczu, gdzie jednak tamtejsza skocznia narciarska pełni funkcję punktu widokowego.
Obok górniczego Wałbrzycha znajduje się uzdrowisko Szczawno Zdrój, które przez pewien czas miało na swym terenie zespół trzech niewielkich skoczni narciarskich. Miejscem, gdzie uprawiano skoki było Wzgórze Giedymina, położone na południowych rubieżach miasta. Tamtejsza skocznia powstała za czasów niemieckich. Po drugiej wojnie światowej oddawano tam skoki, jednak obiekt wymagał rekonstrukcji ze względu na upływ czasu. W 1968 r. odbudowy skoczni dokonali członkowie sekcji narciarskiej Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych pod kierownictwem trenera Józefa Pawlika. Także i ta skocznia uległa zniszczeniu, podobnie jak obiekty do skoków w Kowarach czy w Jastrzębiu Zdroju.
Dzięki wsparciu KWK Grodziec po drugiej wojnie światowej powstała prowizoryczna skocznia narciarska na Górze Świętej Doroty w Grodźcu, czyli w późniejszej dzielnicy Będzina. Kopalnia udostępniła materiały budowlane, a inicjatorami budowy była sekcja narciarska klubu sportowego Górnik Grodziec. Pierwsze zawody przeprowadzono tam w 1951 r., a zwycięzca osiągnął wynik 25 metrów. Również i skocznia w Grodźcu nie przetrwała próby czasu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.