Miejskie górnictwo to trend, w który wpisują się największe światowe koncerny wydobywcze. Naturalnie pierwsze skojarzenie każe nam myśleć, że to coś związanego z wydobywaniem surowców w obszarach zurbanizowanych. Tak jednak nie jest, bowiem urban mining – bo tak termin brzmi po angielsku – ma najwięcej wspólnego z gospodarką obiegu zamkniętego.
Górnictwo miejskie – jak wyjaśnia na swojej stronie Politechnika Wrocławska – to odzyskiwanie cennych surowców ze zużytych produktów (np. pojazdów, sprzętu elektronicznego), instalacji, budynków i różnych infrastruktur. Jest to termin określający recykling surowców wtórnych, który pozwala na dostrzeżenie cennych złóż wszędzie tam, gdzie ludzie pozostawili ślad swojej działalności. „Kopalnie” dla górnictwa miejskiego to wszystkie wytwory człowieka, które nie są już używane. Choć urban mining pojawił się w terminologii naukowej już w latach 80. ubiegłego stulecia, jest to zjawisko opisujące jeden z najszybciej rozwijających się trendów światowych.
Zagadnienia dotyczące urban mining są poruszane na kierunku Inżynieria surowców mineralnych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii na wspomnianej wrocławskiej uczelni. Są to studia pierwszego stopnia, które trwają siedem semestrów. Kierunek został uruchomiony w roku akademickim 2022/2023. Jak podały nam służby prasowe uczelni, w tym roku wybrało go 31 osób.
W górnictwo miejskie angażują się coraz bardziej koncerny wydobywcze. W tym celu wykorzystują one sztuczną inteligencję i związane z nią uczenie maszynowe. Na trend ten zwraca uwagę GlobalData, czołowa firma zajmująca się analizą danych i konsultingiem.
– Konieczność pozyskiwania surowców krytycznych sprawiła, że coraz większy nacisk kładzie się na rozwój górnictwa miejskiego i doskonalenie metod sortowania rud – zauważa Rahul Kumar Singh, starszy analityk ds. technologii przełomowych w GlobalData. – Kierunek dla firm wydobywczych jest jasny. Innowacje i zrównoważony rozwój to nie opcja, tylko konieczność. Górnictwo miejskie będzie stawać się standardem dla branży. Szczególnie w kontekście rosnącego znaczenia surowców krytycznych, które będzie kształtować dynamikę na światowych rynkach – dodaje ekspert.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.