Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
Zorganizowana 5 i 6 października br. dwudniowa konferencja Precop 28 odbywa się niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Organizatorzy przedsięwzięcia - katowicka Grupa PTWP oraz działająca pod egidą ONZ organizacja United Nations Global Compact Network Poland - zlecili wyliczenie śladu węglowego wydarzenia, które w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) zgromadziło ok. 1,3 tys. uczestników.
W poniedziałek ogłoszono wyniki badania, wykonanego przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę technologiczną Envirly, zgodnie z GHG Protocol - międzynarodowym standardem służącym do obliczania emisji gazów cieplarnianych. Dane użyte do obliczeń zebrano poprzez ankiety od uczestników wydarzenia, a także bezpośrednio od organizatorów i dostawców. Ujęto m.in. emisje z transportu, energii, odpadów oraz innych czynników wpływających na ślad węglowy.
W efekcie całkowitą emisję związaną z dwudniowym wydarzeniem wyliczono na 128,8 ton ekwiwalentu CO2. Największy udział w emisji miały dojazdy i noclegi uczestników, które stanowiły 91,87 proc. śladu węglowego. W najmniejszym stopniu do emisji przyczyniła się produkcja materiałów konferencyjnych (0,07 proc.).
Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, krajowe i międzynarodowe konferencje emitują średnio pomiędzy 125 a 357 kg ekwiwalentu CO2 na uczestnika dziennie, natomiast dzienna emisja na jednego uczestnika Precop 28 wyniosła 49,5 kg ekw. CO2. W trakcie dwóch dni konferencji jeden uczestnik wyemitował średnio 99,05 kg ekw. CO2. Odpowiada to np. produkcji 20 koszulek czy przejechaniu 580 km samochodem - podali organizatorzy wydarzenia.
Duży wpływ na wielkość śladu węglowego Precop 28 miała decyzja o serwowaniu wyłącznie wegetariańskiego cateringu - dzięki temu obniżono emisję w porównaniu do cateringu mięsnego o 57 proc. Całkowity udział cateringu w emisji wyniósł 1,69 proc. Organizatorzy zdecydowali się na wykorzystanie wyłącznie naczyń wielokrotnego użytku, ograniczając zużycie plastiku. Do minimum ograniczono wydruki materiałów konferencyjnych, przestrzegano też zasad pełnej segregacji odpadów.
Podczas październikowej konferencji spółka PTWP Event Center podpisała umowę o współpracy z firmą Respect Energy, deklarując, że hala Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą korzystać wyłącznie z energii odnawialnej. Niebawem planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu MCK. Instalacja o mocy 2 x 50 kwp pozwoli na produkcję do 8 MWh energii miesięcznie, co przełoży się na ograniczenie emisji o około 6,4 ton CO2 rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.